25. júl. 2023 o 20:00
NK, Koktejl

Neurológ prezradil 6 tipov, ktorými si udržíte dobrú pamäť: Týmto potravinám sa vyhnite!

placeholder
Neurológ tvrdí, že tieto aktivity znižujú riziko demencie či Alzheimerovej choroby. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Toto by ste mali zahrnúť do svojho každodenného života, aby ste si udržali zdravú myseľ.

Zahraničie
25. júl. 2023 o 20:00
Neurológ prezradil 6 tipov, ktorými si udržíte dobrú pamäť: Týmto potravinám sa vyhnite!

Toto by ste mali zahrnúť do svojho každodenného života, aby ste si udržali zdravú myseľ.

Keďže v Spojených štátoch prudko narastá počet kognitívnych porúch, ako je Alzheimerova choroba, doktor Robert Friedland považuje posilňovanie mozgu za dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, informoval Daily Mail.

"Rešpektujte dôležitosť svojho tela. Namiesto zapnutia televízie alebo čítania novín môžete začať deň meditáciou, ktorá posilní duševné zdravie," povedal neurológ z Louisvillskej univerzity. Doktor Friedland uviedol aj to, že sa začína ukazovať, že starostlivosť o ústnu hygienu je rovnako dôležitá, pokiaľ ide o odvrátenie úbytku kognitívnych funkcií.

Uprednostnite vlákninu

Pokiaľ ide o stravovanie, podľa doktora Friedlanda je kľúčová rastlinná vláknina. Ukázalo sa totiž, že vláknina znižuje zápal v mozgu, ktorý je podľa neho priamou príčinou úbytku kognitívnych funkcií a ochorení, ako je demencia.

Vlákniny sú plné viaceré potraviny vrátane avokáda, ovsa, brokolice, artičokov a šošovice. Okrem vyhýbania sa spracovaným potravinám Dr. Friedland navrhuje vyhýbať sa hovädziemu, bravčovému a kuraciemu mäsu.

"Kuracie mäso neobsahuje vlákninu, takže keď jete kuracie mäso, jete niečo, čo nemá žiadnu hodnotu pre vašu mikroflóru alebo črevné baktérie. Bolo by lepšie, keby sa na vašom tanieri nachádzalo niečo, čo je pre vás skutočne dobré," povedal.

Kuracie mäso navrhuje vymeniť za zeleninu, ako je špenát, okra alebo mrkva. Ak máte stále chuť na mäso, vyberte si tučné ryby, napríklad lososa.

Majte na pamäti svojich priateľov

"Pre mozog je dobré, keď sa venuje spoločenským a zmysluplným aktivitám," povedal. Štúdie ukázali, že sociálna izolácia a osamelosť patria medzi najrizikovejšie faktory zhoršenia kognitívnych schopností u starších ľudí. Socializácia môže stimulovať pozornosť a pamäť a pomáha posilňovať nervové siete.

Choďte von

Keď si robíte plány s priateľmi, vezmite ich von. Mohlo by to posilniť zdravie vášho mozgu. Doktor Friedland spája výhody s tým, ako sa naši predkovia vyvíjali pred stovkami tisíc rokov.

Lekár tvrdí, že trávenie času s priateľmi vonku je pre ľudskú myseľ veľmi prínosné. (ilustračné foto)
Lekár tvrdí, že trávenie času s priateľmi vonku je pre ľudskú myseľ veľmi prínosné. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

"Žili v prirodzenom prostredí. Naše gény boli vybrané, pretože nám pomáhajú žiť v tomto prostredí," povedal.

Štúdia z roku 2015 napríklad naznačuje, že vďaka tomuto prepojeniu sme prirodzene schopní spojiť sa s prírodou. V štúdii uverejnenej v časopise Current Directions in Psychological Science sa zistilo, že trávenie času v prirodzenejšom prostredí zlepšuje pamäť, kognitívnu flexibilitu a pozornosť, zatiaľ čo mestské prostredie bolo spojené s nižšou mierou pozornosti.

Nezabudnite na zubnú niť

Je jasné, že čistenie zubov zubnou kefkou a niťou pomáha odvrátiť zubný kaz a predchádzať ochoreniam ďasien, ale môže zlepšiť aj kognitívne funkcie. Štúdia z roku 2021 naznačuje, že pravidelné používanie zubnej nite môže zabrániť demencii. Vedci uviedli, že každý chýbajúci zub, ktorý mal účastník, zvyšoval riziko vzniku kognitívnych porúch.

Výskumníci v Japonsku tiež zistili, že strata zubov a ochorenia ďasien súviseli so zmenšovaním sa hipokampu, časti mozgu zodpovednej za pamäť a Alzheimerovu chorobu.

"Zdravie ústnej dutiny je dôležité pre mozog. V ústach je veľa baktérií a nie je možné ich všetky odstrániť, ale môžete ich kontrolovať každodenným čistením zubov kefkou a zubnou niťou," povedal doktor Friedland.

Spite osem hodín

"Spánok je rozhodujúcou súčasťou zdravia mozgu," povedal doktor Friedland.

Spánok totiž pomáha mozgu vytvárať si spomienky a spracovávať nové informácie. Pri nedostatku spánku sa v neurónoch hromadí bielkovina beta-amyloid. Najnovší výskum naznačuje, že keď sa hromadí, zhoršuje funkciu mozgu a podľa Národného inštitútu zdravia môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu.

Jedna malá štúdia NIH z roku 2018 naznačuje, že strata len jednej noci spánku viedla k zvýšeniu množstva týchto bielkovín. Spánok tiež zvyšuje plasticitu mozgu, čo je jeho schopnosť prispôsobiť sa novým skúsenostiam a situáciám. Väčšia plasticita môže viesť k lepším kognitívnym funkciám.

Nájdite si čas na meditáciu

"Meditujem každý deň a považujem to za veľmi dôležité na udržanie duševného pokoja. Meditácia je príležitosť, ako každý deň umožniť svojej mysli, aby sa do určitej miery upokojila," povedal doktor Friedland.

Každý deň 30 minút praktizuje meditáciu všímavosti - upriamenie pozornosti na prítomný okamih. Hoci doktor Friedland uprednostňuje rannú meditáciu, je jej otvorený kedykoľvek, keď má čas.

V jednom systematickom prehľade sa zistilo, že meditácia je pre starších ľudí vhodným cvičením a môže kompenzovať kognitívny úpadok súvisiaci s vekom.