22. sep. 2023 o 11:00
TASR, mob, Koktejl

Pozrite, čo vyviedol poľský prezident Zuzane Čaputovej! VIDEO z USA vás dostane

placeholder
Prezidenti Zuzana Čaputová a Petr Pavel si v New Yorku pripomenuli 30 rokov samostatnosti SR a ČR.
Zdroj: Instagram/zuzana_caputova

Zladili sa.

Zahraničná politika
22. sep. 2023 o 11:00
Pozrite, čo vyviedol poľský prezident Zuzane Čaputovej! VIDEO z USA vás dostane

Zladili sa.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (50) si v New Yorku spolu so svojím českým kolegom Petrom Pavlom (61) pripomenuli 30 rokov samostatnosti SR a ČR a tiež 30 rokov členstva oboch krajín v Organizácii Spojených národov. Čaputová to vo štvrtok uviedla v príspevku na sociálnej sieti, informuje TASR.

Na galavečeri v New Yorku sa okrem Čaputovej a Pavla zúčastnili aj ďalšie hlavy štátov, významné osobnosti slovenskej a českej komunity v USA, ako aj priatelia oboch krajín z Ameriky a Európy, priblížila Čaputová.

Medzi pozvanými hosťami nechýbal ani poľský prezident Andrzej Duda (51), ktorý si pri spoločnom fotení všimol, že so slovenskou prezidentkou ladia, čo jej hneď musel ukázať. Čaputová mala na sebe fialové šaty a Duda kravatu rovnakej farby. Milý moment je zachytený na videu vyššie, ktoré sa stalo hitom.

Z českých a slovenských osobností sa na slávnosti ukázali muzikant Martin Valihora (47), ktorý dlhodobo pôsobí v New Yorku, bývalá slovenská plavkyňa a trénerka Martina Moravcová (47), manželka zosnulého režiséra Miloša Formana Martina (57) či český spevák David Koller (62).

„História prvej Československej republiky je úzko spätá s Amerikou. Práve tu má svoje korene formovanie našich demokratických tradícií. Dôkazom, je aj Bohemian National Hall, v ktorej sme sa stretli a ktorá je významným centrom českej a slovenskej kultúry v New Yorku už viac ako sto rokov,“ napísala prezidentka.

Dodala, že hoci sa cesta Slovenska a Českej republiky v jednom štáte skončila pred vyše 30 rokmi, „neoslavovali sme rozchod, ale priateľstvo a spojenectvo“. „Som veľmi rada, že toto výročie sme spoločne mohli osláviť ako dva suverénne, demokratické a medzinárodne rešpektované štáty,“ uzavrela.