Turecko vždy patrilo a aj momentálne patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové krajiny Slovákov. V krajine sa spája dostatočná dávka exotiky, inej kultúry a zaujímavej gastronómie, ktorá rok čo rok láka turistov. Milovníci kúpania volia Antalyu, Side či Bodrum, kým za pamiatkami sa najčastejšie chodí do Istanbulu, Izmiru a Kapadókie.
Letnú dovolenku v tomto roku plánujú vyše dve tretiny Slovákov, viac ako polovica z nich sa chystá do zahraničia. Oproti vlaňajšku však ľudia chcú menej dovolenkovať na Slovensku či v Chorvátsku, vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight.
Máte tip? Pošlite nám ho na tip@koktejl.sk
Medzi obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov aj v tomto roku patrí Grécko (osem percent), Taliansko či Turecko (po sedem percent). Slovenskí dovolenkári majú čoraz väčší záujem aj o dovolenky mimo krajín Európy.
Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes informoval, že prostredníctvom organizovaných zájazdov vyšlo v minulom roku do zahraničia 1 078 000 Slovákov, ich počet medziročne stúpol o jednu tretinu. „Do Turecka vycestoval každý štvrtý cestujúci zo Slovenska,“ priblížil Berkes.
K milovníkom Turecka sa radí aj čitateľka Laura, ktorá redakcii Koktejl.sk poslala účtenku, na ktorej je suma za obed, ktorý si začiatkom júna dopriali v Istanbule s kamarátkou. "Dali sme si 2x tureckú verziu fish and chips + 2x hranolky, 2x minerálku a jednu kolu. Vyšlo nás to na 1380 TL, čo je zhruba 30 eur. Za mňa normálna cena a výborné jedlo, grátis bol ešte turecký čaj pre každú z nás," napísala k fotkám obedu Laura. Nájdete ich v galérii nad článkom.
Lesné požiare v blízkosti letovísk
Lesný požiar v nedeľu 29. júna ohrozoval domy i priemyselné oblasti v provincii Izmir na juhozápade Turecka. Požiar vypukol v nedeľu okolo 13.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) medzi okresmi Seferihisar a Menderes. Následne sa rýchlo rozšíril vďaka silnému vetru dosahujúcemu v nárazoch rýchlosť až 117 kilometrov za hodinu.
Neďaleko provinčnej metropoly Izmir vypukol aj ďalší požiar, a to na skládke odpadu v meste Gaziemir. Rozšíril sa do blízkeho lesa a zároveň tiež ohrozuje priemyselnú zónu Otokent, v ktorej je niekoľko predajní automobilov.