16. jún. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Odborník varuje! 5 znakov, že z vášho materského znamienka môže vzniknúť rakovina kože

Dávajte si pozor na tieto veci!

Zaujímavosti
16. jún. 2024 o 20:00
Odborník varuje! 5 znakov, že z vášho materského znamienka môže vzniknúť rakovina kože

Dávajte si pozor na tieto veci!

Mnohí z nás majú na koži malé nedokonalosti, ktoré nás robia jedinečnými. Medzi nich patria aj materské znamienka, ktoré sú väčšinou neškodné a zostanú na vašej pokožke po celý zvyšok života. Ako informoval portál LADBible, existujú však prípady, kedy tieto hnedé škvrny môžu naznačovať oveľa závažnejší stav. Ako môžete spoznať, či aj vy máte na tele takéto materské znamienko?

Kedy môžu byť znamienka nebezpečné?
Kedy môžu byť znamienka nebezpečné?
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Zákerná forma rakoviny

Lekár so pseudonymom "doktor Sooj", ktorý pracuje v anglickom Hertfordshire uverejnil na sociálnych sieťach zaujímavé video týkajúce sa materských znamienok. V ňom sa snažil vzdelávať ľudí o bežnej, no závažnej forme rakoviny kože s názvom melanóm, ktorý najčastejšie vzniká nadmerným vystavením ultrafialovému svetlu zo zdrojov, ako je slnko a solárium. Ide o veľmi nebezpečný a zákerný stav, ktorý sa v najhorších prípadoch môže rozšíriť do celého tela.

Hoci sú hlavnými faktormi tejto diagnózy vek, bledosť kože či genetika, podľa lekárov môžu melanóm vyvolať aj rakovinotvorné materské znamienka. Doktor Sooj preto vo videu odhalil päť hlavných znakov, ktoré by mohli naznačovať, že vaša nedokonalosť môže byť príznakom rakoviny.

Ako môžete spoznať rakovinotvorné znamienko?
Ako môžete spoznať rakovinotvorné znamienko?
Zdroj: istock.com (ilustračné)

Na čo by ste si mali dávať pozor?

Lekár vo videu odhalil znaky pomocou takzvaného kontrolného abecedného zoznamu ABCDE, čo je rámec, ktorý lekári používajú na to, aby zistili, či narazili na melanóm. Sooj vysvetlil:

  • A podľa doktora znamená asymetrický. "Melanómy majú zvyčajne nerovný tvar a dve veľmi odlišné polovice," poznamenal vo videu.
  • B znamená okraj (po anglicky border). "Melanómy majú zvyčajne nepravidelné alebo nerovné okraje," dodal Sooj.
  • C znamená farba (po anglicky color). "Melanómy majú zvyčajne zmes dvoch alebo viacerých odtieňov," vysvetlil doktor.
  • D znamená priemer (po anglicky diameter). "Melanómy sú zvyčajne široké viac ako šesť milimetrov, čo je približne rovnaká veľkosť ako guma na ceruzke," ozrejmil.
  • E znamená vyvíjať sa (po anglicky evolving). "Materské znamienko, ktoré mení tvar, veľkosť alebo farbu, krváca, svrbí alebo sa mení na chrastu, je pravdepodobne známkou rozvíjajúceho sa melanómu," povedal Sooj.

Sooj ďalej vysvetlil, že hoci sa melanómy môžu objaviť kdekoľvek na vašom tele, najčastejšie sa vyskytujú na chrbte a nohách. "Niektoré vzácnejšie typy sa však môžu vyvinúť vo vnútri oka, na chodidlách, na dlaniach alebo na genitáliách. Skontrolujte si, či na koži nemáte nejaké nezvyčajné výrastky. Použite zrkadlo alebo požiadajte partnera či kamarátov, aby skontrolovali všetky časti tela, ktoré nevidíte vy. Ak ste si však všimli nejaké zmeny, okamžite navštívte svojho lekára," poradil.