20. apr. 2024 o 19:00
lv, Koktejl

Muž ostal v šoku po tom, čo spozoroval pri odchode z WC: Smrteľná diagnóza!

placeholder
Usmievavý muž bojuje so zákernou chorobou.
Zdroj: Facebook/Matthew Rosenblum

Varovný signál závažného ochorenia muža šokoval.

Zaujímavosti
20. apr. 2024 o 19:00
Muž ostal v šoku po tom, čo spozoroval pri odchode z WC: Smrteľná diagnóza!

Varovný signál závažného ochorenia muža šokoval.

Mladý muž z Michiganu, ktorému po diagnostikovaní smrteľnej rakoviny pankreasu zostával rok života, žije aj po takmer štyroch rokoch vďaka "zázračnej" kombinácii liekov. Matthew Rosenblum si v januári 2021 uvedomil, že neúmyselne schudol a jeho stolica zmenila farbu na bielu, píše web Daily Mail.

Matthewovi diagnostikovali v 25 rokoch Crohnovu chorobu, ktorá spôsobuje zápal hrubého čreva. Preto predpokladal, že jeho symptómy sú dôsledkom tohto ochorenia, pretože žalúdočné ťažkosti boli pre neho bežné. V priebehu niekoľkých dní ho však začali svrbieť dlane a chodidlá. „Nikdy predtým som nič podobné necítil," povedal.

Navštívil nemocnicu, kde mu lekári na urgentnom príjme povedali, že jeho krv má vysoký obsah bilirubínu, vedľajšieho produktu rozpadnutých červených krviniek, ktorý ovplyvňuje farbu stolice. O niekoľko mesiacov neskôr výsledky vyšetrení ukázali nádor a potvrdili rakovinu pankreasu vo štvrtom štádiu.

Matthew mal najprv podstúpiť odstránenie časti pankreasu, časti tenkého čreva, časti žlčovodu, žlčníka a niektorých okolitých lymfatických uzlín. Jeho chirurg však povedal, že keď ho otvorili, zistili, že rakovina sa rozšírila do iných orgánov, takže ho nebolo možné operovať.

Napriek nízkym šanciam žije Matthew o 3 a pol roka dlhšie, ako lekári predpokladali.
Napriek nízkym šanciam žije Matthew o 3 a pol roka dlhšie, ako lekári predpokladali.
Zdroj: Facebook/Matthew Rosenblum

Namiesto toho mu predpísali šesťmesačný cyklus silnej chemoterapie, pri ktorej utrpel poškodenie nervov, v dôsledku ktorého nebol schopný sám vstať zo stoličky. Čo je ešte horšie, lieky nedokázali zmenšiť nádor. „Vtedy som si nebol istý, že budem výnimočný prípad alebo zázrak. Myslel som si, že je to koniec," uviedol.

Lekári onedlho zistili, že Matthew má mutáciu génu BRCA2, ktorý sa spája s viacerými formami rakoviny, čo viedlo lekárov k presvedčeniu, že cielená liečba môže pomôcť a vyskúšali to.

„Kvalita môjho života sa výrazne zlepšila. Po troch mesiacoch, keď mi urobili prvé snímky, začali niektoré škvrny na pečeni miznúť. Nevypadali mi vlasy a udržal som si zdravú hmotnosť, takže som veľmi vďačný. Viem, že skôr či neskôr zomriem, tak sa snažím naplno žiť a zabávať sa. Dajte si drink, zjedzte cheeseburger a žite svoj život v rozsahu, v akom môžete," uzavrel.