Profesor Sasha Hinkley je docentom na Exeterskej univerzite a vedie tím 120 medzinárodných astronómov pracujúcich na teleskope Jamesa Webba. Od jeho spustenia má spolu so svojím tímom za úlohu zhromažďovať snímky exoplanét, ktorých je podľa jeho slov z roka na rok viac a viac, informuje Unilad.
V článku pre The Spectator profesor Hinkley uviedol, že poznáme viac ako 3 000 takýchto exoplanét, ale je pravdepodobné, že ich sú stovky miliárd. "Aby ste si to vedeli predstaviť, v našej Mliečnej dráhe je približne 100 miliárd hviezd," píše. "Keďže vďaka rôznym vesmírnym misiám v súčasnosti vieme, že väčšina hviezd hostí planéty, začína to naznačovať, koľko exoplanét môže v našej galaxii existovať. A potom, mimo našej galaxie sa odhaduje, že vo vesmíre je 200 miliárd galaxií, z ktorých každá obsahuje potenciálne stovky miliárd hviezd s vlastnými exoplanétami," vysvetlil profesor.
Hinkley sa domnieva, že vzhľadom na technologický pokrok je čoraz pravdepodobnejšie, že mimozemský život objavíme ešte počas jeho života a možno dokonca už v nasledujúcich 20 rokoch. Keď hovorí o mimozemskom živote, nehovorí o malých zelených mužíkoch s veľkými čiernymi očami, ktorí sa premávajú na vesmírnej lodi. Aj keď by to mohlo byť trochu vzrušujúcejšie, hovorí o biosignatúrach.
"Dôkazy o objavení života sa pravdepodobne nájdu na základe pozorovania nerovnováhy v pomeroch chemických druhov (napríklad ozónu a oxidu uhličitého), ktoré by inak prirodzene neexistovali bez toho, aby túto nerovnováhu nespôsobovala nejaká forma biologickej aktivity. A nenechajte sa mýliť, NASA a mnohí akademickí kolegovia berú štúdium života na iných planétach veľmi vážne. Najmä astrobiológia je v súčasnosti hlavným predmetom záujmu spoločnosti NASA. V poslednom čase sa dokonca stala rešpektovanou akademickou subdisciplínou astronómie, v rámci ktorej vychádzajú špecializované akademické časopisy a konajú sa konferencie s príspevkami biológov a chemikov, ako aj astronómov," dodal na záver.
Astronóm si myslí, že teleskop Jamesa Webba má veľký podiel na zvýšení pravdepodobnosti, že konečne narazíme na mimozemský život. Tvrdí, že okrem toho, že nám priblíži iné formy života, umožní nám lepšie pochopiť aj našu vlastnú existenciu. "Aj keby sme museli počkať niekoľko desaťročí, kým budúci vesmírny teleskop odhalí biosignatúry na exoplanétach, teleskop Jamesa Webba nás k dosiahnutiu tohto cieľa priblíži viac ako kedykoľvek predtým. Mohol by nám tiež povedať niečo o príbehu zrodu exoplanét, a tak nám pomôcť dať do súvislosti náš vlastný pôvod," povedal vedec.