Väčšina ľudí sa počas dňa nestretne s pocitom, že vám ide vyskočiť srdce z hrude. Lekári však upozorňujú na závažný stav zvaný syndróm posturálnej ortostatickej tachykardie (POTS), ktorý môže túto poruchu vyvolať už pri stávaní z postele. Ako informoval portál Mirror, existuje ale jednoduchý domáci test, vďaka ktorému zistíte, či by ste mali vyhľadať pomoc.
Syndróm posturálnej ortostatickej tachykardie (POTS) spôsobuje rýchly nárast srdcovej frekvencie po vstávaní zo sedu alebo z ľahu, čo často vedie k závratom alebo točeniu hlavy. Podľa odborníkov na tento stav neexistuje liek, ale dá sa zvládať zmenou životného štýlu. Hoci nie je jasné, čo POTS spôsobuje, vedci zistili, že sa môže vyvinúť náhle alebo postupne v priebehu času.
Podľa stránky National Health Service (NHS) postihuje tento syndróm každého inak. Niektorí ľudia majú mierne príznaky, zatiaľ čo u iných môže mať veľký vplyv na ich každodenný život. Medzi najčastejšie symptómy, ktoré nastanú pri rýchlom postavení sa, patria:
- závraty alebo točenie hlavy
- silné a počuteľné búšenie srdca
- bolesť na hrudníku
- dýchavičnosť
- trasenie a potenie
- mdloby alebo takmer stav mdloby
Odborníci dodali, že niektoré veci môžu zhoršiť vaše príznaky, napríklad pobyt na horúcom mieste, dlhé státie alebo sedenie vo vzpriamenej polohe, jedenie, najmä rafinovaných sacharidov, ako je biely chlieb, a nedostatočné pitie tekutín. Symptómy môže vyvolať aj aj pitie alkoholu, prílišný odpočinok, cvičenie, menštruácia a nadmerný stres.
Test, ktorý môžete vykonať aj doma
Existuje však jednoduchý domáci test, ktorý dokáže odhaliť, či máte predispozíciu na túto nebezpečnú chorobu. Na sociálnych sieťach ho predstavila používateľka Mollie, ktorá vystupuje pod menom @Molexrose. Uviedla, že pomocou neho môžete skontrolovať zdravie vášho srdca a prípadne aj riziko POTS. Jediná pomôcka, ktorú na to podľa nej budete potrebovať, sú inteligentné hodinky.
Test spočíva v sledovaní tepovej frekvencie, ktorá sa u každého človeka počas vstávania zvyšuje. U osoby s POTS je však tento nárast náhly a oveľa väčší. "Ľahnite si na zem na päť až 10 minút a sledujte, aký je vás pokojový srdcový tep," podotkla s tým, že po uplynutí tohto času musíte vstať a opäť skontrolovať svoje hodinky. Na videu Mollie ukázala, že jej tep rýchlo vyskočil zo 78 na 110, pričom dosiahol vrchol na hodnote približne 140 a potom klesol.
Podľa odborníkov je normálna pokojová srdcová frekvencia dospelých medzi 60 a 100 údermi za minútu. Môže sa však meniť z minúty na minútu. Normálne zvýšenie pri vstávaní sa pohybuje na hodnote medzi 10 až 20 údermi. "Kritériom POTS je nárast o viac ako 30 úderov," vysvetlila. Ako ste teda dopadli vy?