23. dec. 2022 o 04:30
TASR, mob, Koktejl

Bývalý tenista Boris Becker o drsných podmienkach vo väzení: Chceli ma tam zabiť!

placeholder
Bývalý tenista Boris Becker.
Zdroj: TASR/AP

Bývalý nemecký tenista Boris Becker poskytol médiám prvý rozhovor po prepustení z britskej väznice Wandsworth.

Zahraničný šport
23. dec. 2022 o 04:30
Bývalý tenista Boris Becker o drsných podmienkach vo väzení: Chceli ma tam zabiť!

Bývalý nemecký tenista Boris Becker poskytol médiám prvý rozhovor po prepustení z britskej väznice Wandsworth.

Odpykal si v nej osem mesiacov za nepriznanie všetkého majetku po vyhlásení osobného bankrotu v roku 2017. 55-ročný Nemec so slzami spomínal na okamih, keď sa prvýkrát zatvorili dvere jeho väzenskej cely pre jednu osobu. „Bola to najosamelejšia chvíľa, akú som kedy v živote zažil,“ uviedol Becker v rozhovore pre nemeckú televíznu stanicu SAT.1.

Víťaz šiestich grandslamových turnajov uviedol, že počas troch týždňov pred vynesením rozsudku sa denne modlil. Uvedomoval si totiž, že existovala možnosť na nepodmienečný trest. Po príchode do Wandsworthu povedal, že sa obáva útokov zo strany ostatných väzňov. Podľa jeho slov sa mu vedenie väznice snažilo zaistiť bezpečie, preto mu pridelilo samostatnú celu a poverilo troch skúsených spoluväzňov, aby ho viedli jeho novým životom za mrežami.

„Sú extrémne plné, extrémne špinavé a extrémne nebezpečné. Vrahovia, sexuálne ponuky a obchod s drogami, stretnete tam všetky typy,“ popísal Becker anglické väzenie.

„Mal som dve veľké starosti – spoločnú celu a tiež sprchovanie. Mal som k***vský strach. Rozhodne mi nepomohli filmy, kde vidíte, ako vám mydlo padá na zem,“ povedal, no dodal, že každý mal našťastie svoj sprchový kút a nikoho nahého nevidel.

Aj keď je Becker vďaka svojim tenisovým úspechom známou osobnosťou, vo väzení to bolo niečo iné. „Tam ste nikto. Len číslo. Moje bolo A2923EV. Nehovorili mi Boris. Nikoho nezaujíma, kto ste.“

V rozhovore tiež spomínal na prípady, keď sa mu väzni vyhrážali ublížením, kým nezasiahli iní. „Nikdy som nezažil takú solidaritu v slobodnom svete,“ povedal Becker. Ten plánuje zostať v kontakte s priateľmi, ktorých našiel vo väzení. So slzami v očiach uviedol, že sa mu jeden spoluväzeň vyhrážal. „Ak neurobím to či ono, zabije ma. Skúšal to aj na iných,“ Po prevoze do inej väznice sa vraj situácia opakovala s iným väzňom, ktorý ho údajne chcel zabiť.

Bývalý líder svetového rebríčka zároveň priznal svoju vinu. Sudca počas procesu vyhlásil, že Becker neprejavil žiadnu pokoru, k čomu niekdajší tenista poznamenal: „Možno som mal byť počas procesu ešte jasnejší a emotívnejší.“

Napriek tomu najmladší víťaz Wimbledonu povedal, že všetko mohlo dopadnúť oveľa horšie. „Je na mne, aby som pokračoval v tejto ceste a zostal verný sám sebe. Verím, že väzenie bolo pre mňa dobré,“ poznamenal Becker, ktorý sa chce spolu s partnerkou presťahovať z Nemecka, kde je podľa jeho slov ťažké udržať si súkromie. Namiesto toho by sa mohol jeho novým domovom stať Dubaj alebo Miami.

NEMECKÝ ZVÄZ JE PRIPRAVENÝ OSLOVIŤ BECKERA S PONUKOU NA SPOLUPRÁCU

Nemecký tenisový zväz (DTB) plánuje osloviť Borisa Beckera s ponukou na vzájomnú spoluprácu po tom, ako trojnásobného wimbledonského šampióna prepustili z väzenia v Oxfordshire. Becker si vo Veľkej Británii odpykal osem mesiacov trestu za nepriznanie všetkého majetku po vyhlásení osobného bankrotu v roku 2017.

 

Beckera poslal londýnsky súd v apríli na dva a pol roka do väzenia. Po vyhlásení bankrotu totiž Nemec previedol státisíce britských libier z podnikateľského účtu na iné účty, čo je v rozpore so zákonmi v Spojenom kráľovstve.

 

„Boris Becker je neoddeliteľná súčasť nemeckej tenisovej rodiny už celé desaťročia. Jeho zásluhy sú a zostávajú jedinečné. Budeme s ním viesť rozhovory po jeho návrate do Nemecka,“ uviedol športový riaditeľ DTB Klaus Eberhard.