04. mar. 2024 o 20:00
NK, Koktejl

Mladučkej žene museli odstrániť maternicu: Poznáte príznaky tejto zákernej rakoviny?!

placeholder
Sarah vyzýva lekárov, aby brali zdravie žien vážnejšie.
Zdroj: instagram/sarahnallyy

Mladej žene museli kvôli rakovine odstrániť maternicu.

Zahraničie
04. mar. 2024 o 20:00
Mladučkej žene museli odstrániť maternicu: Poznáte príznaky tejto zákernej rakoviny?!

Mladej žene museli kvôli rakovine odstrániť maternicu.

Sarah Nallyová mala len 24 rokov, keď jej na jednom z vaječníkov našli nádor veľkosti detskej hlavy. Mladá žena z Írska sa dva roky pred diagnózou sťažovala na únavu a bolesti brucha a chrbta. V októbri 2022, po niekoľkých návštevách miestneho všeobecného lekára, ju prijali do nemocnice s niečím, čo považovali za zápal močových ciest (UTI), informoval The Sun.

Vyšetrenie jej maternice však odhalilo, že v skutočnosti ide o agresívnu formu rakoviny vaječníkov - ktorá sa rozšírila do oboch vaječníkov a sliznice žalúdka. Lekári sa rozhodli, že najlepším riešením bude hysterektómia, pri ktorej jej odstránia všetky reprodukčné orgány.

"Povedali mi, že ak by sa to zachytilo skôr, bolo by to ľahšie liečiteľné a možno by sa im podarilo zachrániť môj reprodukčný systém. Bola som rozzúrená - ale čo som mohla robiť?" povedala Sarah.

Radikálna operácia, po ktorej mladá žena už nemôže vynosiť dieťa, ju tiež uvrhla do predčasnej menopauzy. Sarah, teraz 26-ročná, je odvtedy bez rakoviny, ale stále žije v strachu, že sa choroba vráti, keďže jej lekári povedali, že existuje 80 % pravdepodobnosť, že sa tak stane.

"Zakaždým, keď zazvoní telefón, premýšľam, či mi nevolajú, že na jednom z mojich snímkov niečo našli," povedala.

Sarah teraz užíva lieky na potlačenie hormónov, aby znížila pravdepodobnosť, že sa rakovina znovu objaví. Žije však v neustálych bolestiach, pretože liek zosilňuje jej príznaky menopauzy, medzi ktoré patria hlboké bolesti kostí, únava, vypadávanie vlasov, priberanie na váhe a zmeny nálad.

V septembri 2023 sa Sarah mohla vrátiť do práce ako univerzitná lektorka a pokračovať v doktorandskom štúdiu, ktoré kvôli chorobe prerušila. Od svojej diagnózy začala využívať sociálne siete na zvyšovanie povedomia o príznakoch rakoviny vaječníkov a krčka maternice.

Sarah tiež vyzýva lekárov v Spojenom kráľovstve, aby brali zdravie žien vážnejšie.

"Myslím si, že prevažuje názor, že by sa ženy nemali sťažovať na problémy súvisiace s ich menštruačným zdravím - máme to jednoducho vydržať. Ale ja to už odmietam," vysvetlila.