29.09.2022 20:05
TASR, Koktejl

Erdogan vyzval Putina: Čo je vo veci?

Ruský prezident Vladimir Putin a turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan.
Ruský prezident Vladimir Putin a turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan.
Zdroj: TASR/AP

O toto ho požiadal.

Zahraničné správy
29.09.2022 20:05
Erdogan vyzval Putina: Čo je vo veci?

O toto ho požiadal.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok vyzval svojho ruského kolegu Vladimira Putina, aby podnikol kroky na zníženie napätia na Ukrajine. Zároveň ho požiadal, aby predĺžil dohodu vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Po telefonáte oboch lídrov to uviedla kancelária tureckého prezidenta. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

Erdogan citoval aj plány Moskvy pripojiť štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny k Rusku. Turecko s tým nesúhlasí a požiadal Putina, aby dal mierovým rokovaniam ďalšiu šancu, oznámila kancelária tureckého prezidenta.

Platnosť dohody o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov sprostredkovaná OSN a Tureckom vyprší koncom novembra. Predĺžiť ju možno s podporou všetkých zúčastnených strán – Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN, vysvetľuje Reuters.

Obaja lídri hovorili tiež o situácii s plynovodmi Nord Stream v Baltskom mori. Ruský prezident označil úniky z týchto plynovodov za "medzinárodný terorizmus", uviedol Kremeľ po telefonáte vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Turecko zdieľa s Ruskom a Ukrajinou námornú hranicu v Čiernom mori a s oboma krajinami udržuje dobré vzťahy. Ankara vyslovila podporu Kyjevu, no zároveň odmieta zaviesť sankcie voči Moskve.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.