Ružová pláž na Sardínii je považovaná za najkrajšiu na svete a od roku 1980 je chránená, no talianska pobrežná stráž stále bojuje s turistami, ktorí nerešpektujú miestne zákazy. Aj napriek hroziacej pokute sem prichádza čoraz viac ľudí, ktorí fotografie umiestňujú na svoje sociálne siete. Polícia ich pravidelne kontroluje a všetkým užívateľom, ktorí sa svojím úlovkom pochvália, zašle pokutu vo výške zhruba 500 eur.
„Pláž je opäť v nebezpečenstve. Toto leto očakávame, že park navštívi každý deň 1200 lodí a veľa ľudí si odváža piesok ako pamiatku. Z pláže uverejňujú fotografie na sociálnych sieťach, čo nám umožňuje uložiť im pokutu,“ cituje slová riaditeľa národného parku súostrovia Maddalena Fabrizia Fonnesu britský denník Daily Mail.
Farba piesku je zo schránok mikroorganizmu Pink Miniacina žijúceho v morskej tráve. Keď sa dostane na breh, zmieša sa s bielym pieskom a zmení sa na ružovú. V roku 1980 bol zavedený zákaz po tom, čo si návštevníci odnášali piesok a morskú trávu ako suveníry. To spôsobilo vyblednutie farby.
Obrovská popularita dvoch najväčších talianskych ostrovov Sicília a Sardínia, ktoré sú známe svojimi nedotknutými plážami a modrou vodou, si vyžiadala daň v podobe odpadkov či krádeží piesku.
Tento rok miestne úrady podnikajú ďalšie kroky na ochranu prírody a zavádzajú prísne denné limity návštevnosti, ktoré zasiahnu aj niektoré z najlepšie hodnotených pláží, napísal server CNN. Malá dedina Baunei v odľahlej oblasti východnej Sardínie zaviedla denné limity návštevníkov už v predchádzajúcich rokoch.
„Našu pôdu väčšinou tvoria rozoklané vysoké útesy, kde žijú muflóny a jastraby, a je tu len tucet pláží, takže sa tam všetci hrnú a preplňujú ich,“ povedal starosta Stefano Monni. Dodal, že Baunei si to už nemôže dovoliť. Obmedzenie zasiahlo štyri pláže. Na plážach Cala dei Gabbiani a Cala Biriala teraz platí denný limit 300 návštevníkov, na Cala Goloritze je to 250 osôb denne a na najväčšej z pláží, Cala Mariolu, je denný limit 700 ľudí.
Turisti, ktorí chcú pláže vidieť, si musia miesto na všetkých týchto miestach rezervovať prostredníctvom aplikácie nazvanej Cuore di Sardegna aspoň 72 hodín pred návštevou. Na Cala Goloritza, ktorá je prístupná iba pešo alebo loďou, teraz platí aj vstupné vo výške šesť eur, možno ho zaplatiť vopred online alebo v hotovosti pri vstupe do zátoky.
Baunei nie je jediným letoviskom na Sardínii, ktoré sa v lete snaží udržať počet turistov na nízkej úrovni. Stintintino, rybárska dedina na severnom pobreží, prijíma prísne opatrenia na ochranu svojho najúžasnejšieho bohatstva - na ružovej koralovej pláži La Pelosa s výhľadom na ostrov Isola Piana, ktorý je známy svojou kamennou rozhľadňou.
„Obmedzili sme počet turistov na La Pelose na 1500 denne za poplatok 3,50 eura, rezervácie a platby možno vykonávať na autorizovaných internetových stránkach,“ povedala starostka Rita Limbania Vallebella. Na ostrove Lampedusa, ktorý leží medzi Sicíliou a Tuniskom, boli zavedené aj turistické obmedzenia.
Pláž Isola dei Conigli s priezračne modrou vodou bola cestovateľmi opakovane označená za jednu z najlepších na svete, každoročne sem preto prúdia obrovské davy ľudí.
Pláž, kde karety kladú svoje vajcia, navštívilo pred zavedením limitu a vstupného vo výške dvoch eur každý deň viac ako 1500 ľudí, uviedol radca Totò Martella. „Teraz sa tento počet znížil na polovicu, len 350 ľudí dopoludnia a ďalších 350 popoludní. Rezervácie sú vykonávané online prostredníctvom miestnych autorizovaných webových stránok,“ uviedol Martella.
Tí, ktorí sa tu opaľujú, musia dodržiavať zvláštny „plážový kódex“, ktorý návštevníkov nabáda, aby zostali na svojom mieste, ak sa práve nekúpu vo vode. Lehátka a nafukovacie matrace vo vode sú zakázané a hluk treba obmedziť na minimum.