23. máj. 2024 o 10:09
krsk, TASR, Koktejl

Obrovský smútok budúceho prezidenta: Petrovi Pellegrinimu zomrel milovaný otec!

placeholder
Peter Pellegrini prišiel o otca.
Zdroj: TASR

Veľká rana pre budúcu hlavu štátu.

Domáca politika
23. máj. 2024 o 10:09
Obrovský smútok budúceho prezidenta: Petrovi Pellegrinimu zomrel milovaný otec!

Veľká rana pre budúcu hlavu štátu.

Budúci prezident Peter Pellegrini prežíva momenty plné bolesti. Podľa informácií portálu Plus 7 dní mu zomrel otec Otto, ktorý dlhší čas bojoval s ťažkým ochorením. Odísť na večnosť mal v bratislavskej nemocnici.

Pre chorobu sa otec budúcej hlavy štátu nezúčastnil prvého kola prezidentských volieb. Pellegrini prišiel v spoločnosti mamy Evy a sestry. Druhý rodič volil v nemocnici do volebnej urny. Počas druhého kola bol voliť už aj otec. FOTO nájdete v galérii.

Novozvolený prezident SR Peter Pellegrini by sa mal ujať prezidentského úradu 15. júna, keď je naplánovaná jeho inaugurácia. V tento deň uplynie funkčné obdobie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Ústava SR hovorí, že zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta zložením sľubu. Sľub skladá pred Národnou radou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR napoludnie v deň, v ktorom sa má skončiť volebné obdobie predchádzajúceho prezidenta.

Sľub znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony". Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou má za následok neplatnosť voľby prezidenta.