Komika Františka Košarišťana (32) všetci poznajú ako veselého Fera Jokea, ktorý sa stal populárnym vďaka svojim vtipným videám na sociálnej sieti. Ešte pred tým, ako sa stal známym, vyskúšal si prácu v zdravotníctve i školstve a mal obdobie, kedy siahol aj po poháriku.
V podcaste Ľudskosť odhalil časť zo svojej minulosti, o ktorej vie iba málokto, no zamýšľa sa aj nad našou spoločnosťou, vplyve sociálnych sietí a o skúsenostiach z psychoterapie.
„Ja som išiel z blata do kaluže, keď som prešiel z nemocnice do školstva. Cítil som rozdiel iba v tom, že nemusím robiť v škole nočné. Ja stále hovorím, že pokiaľ nebudeme mať tieto dva sektory na vysokej úrovni a budú poddimenzované, tak to pôjde s touto krajinou nie úplne správnym smerom,“ začal Fero.
Komik vo svojich videách často paroduje typické panie z facebooku s kvetinami a mačičkami v profile a v podcaste otvára tému, prečo sú tieto typy na sociálnych sieťach agresívne a prenášajú zlosť z osobného života do online priestoru.
„Chápem ich rozhorčenie, ale niekedy si za to ľudia naozaj môžu sami. Nechcem to len tak zhodiť, no to, že sa mám zle a ten štát mi nepomáha, je veľakrát aj o tom, že ľudia sa nezaujímajú, kde by som mal ísť klopať na tie dvere, kde mi otvoria a poradia mi. Prečo chodím do krčmy ohovárať všetko, strebem, fajčím od rána do večera, nestarám sa o deti a chodím hundrať a vykrikovať. Veď prestanem fajčiť a zoberiem ich niekam do prírody a nebudem prepíjať peniaze,“ hovorí komik.
Jedným dychom dodáva, že rozumie, akým traumám čelí ľudstvo za posledné roky a ľudia sa snažia žiť a nejak ísť ďalej, ale nechápe, že keď sa to niekoho dotkne, prečo nevyhľadá pomoc - terapeuta alebo sociálky. Podľa neho je tento problém u nás taký komplexný, že je to ťažké riešiť od stola, no podelil sa s vlastnou skúsenosťou.
„Bolo obdobie, keď som sa mal naozaj zle. Asi pred 10 rokmi som išiel pracovať do nemocnice, zarobil som asi 600 eur. Kúpil som si dom na hypotéku a v jeden moment som nebol schopný zaplatiť hypotéku, energie, dane, smeti, kúpiť si niečo na seba a nedajbože ísť niekam na dovolenku. Tak som hľadal riešenia a nehovorím, že boli vždy dobré. Aj som si vypil. Keď som ale videl, že mám problém, prestal som,“ priznáva Fero a nabáda ľudí, aby keď im to situácia dovolí, zdvihli hlavu, išli ďalej a neprepadli fľaške, či drogám a na všetko nezanevreli.
Rodák z Dolného Kubína hovorí, že keď mu chýbali peniaze, chodil aj do druhej práce a vyzýva ľudí, aby sa nehanbili využiť služby terapeuta, najmä ľudia z regiónov, kde život nie je ľahký. Z informácii, ktoré má, tvrdí, že v regiónoch sa človek oveľa ľahšie dostane zadarmo k terapeutovi ako vo väčších mestách.
„V rozhovoroch o tom otvorene hovorím a nehanbím sa za to. Áno, pil som veľa, tak som prestal. Navštevoval som psychiatra a liečil som sa, keď som mal depresie. Nechcem povedať, že som superčlovek, ale chcem ľuďom odkázať, že aj keď začnú piť, dá sa s tým niečo robiť. Ak sú tie problémy psychické, netreba sa hanbiť, treba ísť k psychológovi.“