Moderátor Michal Kovačič bol súčasťou televízie Markíza 16 rokov. Po jeho verejnom vyhlásení v relácii Na telo však dostal stopku a následne aj výpoveď. "Bez súhlasu odborov je neplatná, napriek tomu sa manažment rozhodol ísť cestou porušenia zákona. Za to, že som povedal vo verejnom záujme pravdu. Brániť sa voči tomu sa, žiaľ, dá už len súdnou cestou," napísal ešte v júni Kovačič. V relácii Rozhovory so Šimonom teraz odhalil, že riešiť to súdnou cestou naozaj bude.
Televíziu, v ktorej strávil dlhé roky, bude žalovať. "Úprimne povedané, mne sa do toho veľmi nechcelo. Ale na druhej strane, práve kolegovia z odborov, s ktorými sme sa o tom bavili, povedali, že bez ohľadu na to, že to nie je žiadny sen s niekým sa doťahovať roky na súde, sme sa zhodli a dohodli, že je to potrebné. Odbory vyslovene vyhlásili, že výpoveď bola protiprávna a treba to urobiť. S kolegami som sa zhodol a súhlasil som s tým, že žalobu treba podať," uviedol Kovačič.
Za novinárom od začiatku stáli jeho kolegovia zlúčení v spravodajských odboroch. Na tom sa nič nezmenilo a sú pripravení sa za neho postaviť aj v tejto veci. "Spravodajské odbory TV Markíza vítajú rozhodnutie, dnes už nášho bývalého kolegu a predsedu, Michala Kovačiča podať žalobu voči Televízii Markíza o určenie neplatnosti skončenia jeho pracovného pomeru. Člena odborového orgánu nie je možné prepustiť bez súhlasu odborovej organizácie, my sme náš nesúhlas navyše podložili rozsiahlou argumentáciou. Sme pripravení Michalovi poskytnúť pri dokazovaní plnú súčinnosť," píše sa v stanovisku, ktoré na sociálnej sieti zverejnil Viktor Vincze.
Slová o súde padli už pred mesiacmi
"Michal Kovačič dostal výpoveď za to, že vo verejnom záujme pomenoval realitu. Verejnosť má právo vedieť, že na najsledovanejšie spravodajstvo v krajine sú vyvíjané systematické tlaky. Podľa vedenia televízie zneužil Michal Kovačič vysielanie na prezentáciu osobného názoru. Ako je potom možné, že za tento "názor" sa okamžite postavila de facto celá redakcia?" reagovali odbory v júni.
Boli pripravení dokonca štrajkovať, čo sa však nestalo. "Faktom však je, že zákon takýto štrajk neumožňuje a my si zákon ctíme. Pre urovnanie situácie sme spravili maximum. Namiesto ponúknutej podanej ruky sa však vedenie televízie rozhodlo pre nezákonnú výpoveď," vysvetlili.
Kolegovi verejne poďakovali za to, že sa ozval aj v ich mene. "Aj vďaka nemu sa podarilo dosiahnuť súhlas vedenia s dodržiavaním elementárnych novinárskych pravidiel. Daňou za to je jeho vynútený odchod. My zostávame. Televízia Markíza prichádza o jedného z najlepších novinárov na slovenskom mediálnom trhu vôbec. Teda až do momentu, keď súd prípadne nerozhodne inak," napísali v závere.