17. jún. 2024 o 14:30
jž, TASR, Koktejl

Miriam Kalisovú čakalo poriadne prekvapenie: Skoro som zinfarktovala!

Nemohla tomu uveriť.

Domáce promi
17. jún. 2024 o 14:30
Miriam Kalisovú čakalo poriadne prekvapenie: Skoro som zinfarktovala!

Nemohla tomu uveriť.

Moderátorke Miriam Kalisovej (38) môžu všetci ticho závidieť. Plavovláska našla svoje únikové miesto v dvojposchodovom hausbóte na brehu Dunaja. Na sociálne siete pravidelne pridáva príspevky z tohto malebného miesta. Keďže sa vo voľnom čase venuje na sociálnych sieťach najmä receptom, niektoré suroviny si pestuje sama.

Miriam si išla zo záhonu natrhať mätu, no z toho, čo zbadala, takmer onemela. "Máme novú obyvateľku. Skoro som zinfarktovala. Kačička milená. To podľa mňa musela dnes tam naklásť lebo včera tam ešte nič nebolo," napísala k videu, ktoré nájdete nad článkom.

Celú situáciu aj dopodrobna opísala. "Práve som išla natrhať mätu na čaj a odtiaľto vyletela kačica a pozrite, čo my tu máme schované. Vajíčka, my budeme mať malé káčatká," radovala sa moderátorka.

Dunaj je pre vtáctvo výnimočný

Dunaj je významným miestom výskytu vodného vtáctva. "Tok a zachovaná sieť ramien, močiarov a mokradí v jeho povodí sú dôležitým miestom výskytu vtáctva počas sťahovania, zimovania a, samozrejme, aj počas hniezdenia. Napriek výraznému ovplyvneniu ľudskou činnosťou predstavuje stále významný ekosystém, ktorý je v rámci Európy aj na Slovensku z viacerých pohľadov výnimočný," povedal pre TASR Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko.

Na mnohých miestach Dunaja sa počas jarnej migrácie zhromažďujú väčšie kŕdle vtákov na odpočinok pred ďalšou migráciou. "Medzi typické patria rôzne druhy kačíc, ktorých počty na Dunaji sú významné. Marec a apríl je časom, kedy na Dunaji môžeme vídať vyfarbené kačice lyžičiarky s veľkým a širokým zobákom, ale aj kačice chrapačky či pestrofarebné samčeky hrdzaviek potápavých. Medzi posledné druhy, ktorých sťahovanie možno na Dunaji sledovať, patria čoríky. Sú podobné čajkám," ozrejmil Gúgh. K Dunaju a najmä Hrušovskej zdrži pri Bratislave ich priťahuje hmyz.

Obnovovanie a sprietočňovanie mŕtvych ramien, ktoré sa začalo na Dunaji realizovať, považuje, naopak, za významný pozitívny krok. "K ochrane dunajskej flóry a fauny, k rozvoju mäkkej formy turistiky a rekreácie by výraznou mierou prispelo aj vyhlásenie Národného parku Podunajsko, okolo ktorého prebieha od tohto roku opäť horúca diskusia," uzavrel Gúgh.