Kvalitný spánok sa začína vytvorením pravidelného večerného režimu. Podľa Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) je dôležité aj ľahko večerať, spať pri vhodnej teplote a v pokojnom prostredí a rovnako obmedziť čas pred obrazovkami. Výskumný ústav o tom informoval na sociálnej sieti.
Odporúča chodiť spať aj vstávať v približne rovnakom čase - aj cez víkend. „Stabilný rytmus je pre telo dôležitejší ako samotný čas zaspávania alebo prebúdzania. Pomáha mu naladiť sa na odpočinok,“ uviedol ústav.
Pre kvalitný spánok je podľa psychológov vhodné vyhnúť sa večer ťažkým, energeticky bohatým jedlám - najmä s vysokým obsahom tuku a jednoduchých cukrov. Tie môžu podľa nich zhoršiť kvalitu spánku, spôsobiť častejšie prebúdzanie počas noci a narušiť prechod do hlbokých fáz spánku.
Ako ideálnu teplotu na spanie odporúčajú 18 až 20 stupňov Celzia. „Telo sa pred zaspávaním prirodzene ochladzuje. Ak je prostredie príliš teplé alebo príliš chladné, snaží sa udržiavať teplotu aktívnym spôsobom - čo môže narušiť pokojný spánok,“ vysvetlili psychológovia.
Rovnako dôležité je podľa nich pokojné prostredie. Pred spaním pomáha stlmiť svetlá, vyvetrať, odložiť rušivé podnety. Podotkli, že spálňa by mala byť bezpečným a upokojujúcim priestorom na oddych.
VÚDPaP takisto upozorňuje, že aspoň hodinu pred spaním je dobré obmedziť telefón, počítač aj televíziu a dopriať mozgu čas na stíšenie. „Podnetný a predovšetkým interaktívny obsah a modré svetlo ho zbytočne aktivujú a zhoršujú zaspávanie,“ pripomenul.
Ako dodal, dlhodobý nedostatok spánku ovplyvňuje náladu, pozornosť aj pamäť. Zvyšuje riziko chronického stresu, úzkosti, vyčerpania a vyhorenia. „Spánok nie je luxus. Je to kľúč k duševnej pohode,“ zdôraznil VÚDPaP.