18. jún. 2024 o 06:36
TASR, Koktejl

Desiatky vojakov KĽDR opäť prekročili hranice s Južnou Kóreou: Napätie sa stupňuje

placeholder
Severokórejské vojenské strážne stanovište (hore) a juhokórejské stanovište (dole) z juhokórejského mesta Paju pri hraniciach so Severnou Kóreou.
Zdroj: TASR/AP

Juhokórejskí vojaci vypálili varovné výstrely.

Zahraničné správy
18. jún. 2024 o 06:36
Desiatky vojakov KĽDR opäť prekročili hranice s Južnou Kóreou: Napätie sa stupňuje

Juhokórejskí vojaci vypálili varovné výstrely.

Juhokórejskí vojaci v utorok vypálili varovné výstrely, aby zahnali vojakov Severnej Kórey, ktorí na krátko prekročili pozemnú hranicu medzi týmito dvomi krajinami. Išlo o druhý takýto prípad prekročenia hranice za tento mesiac. TASR informuje podľa agentúr AP a AFP.

"Desiatky severokórejských vojakov dnes napadli vojenskú demarkačnú líniu a vrátili sa na sever po tom, ako Južná Kórea vypálila varovné výstrely," uviedol vo vyhlásení zbor náčelníkov štábov juhokórejskej armády. Spresnil, že išlo o 20 až 30 vojakov KĽDR. Demarkačná línia je pozemná hranica medzi Severnou a Južnou Kóreou, vysvetľuje AFP.

Južná Kórea varovné výstrely vypálila aj 11. júna, keď demarkačnú líniu prekročila iná skupina severokórejských vojakov. K utorkovému incidentu podľa zboru náčelníkov štábov došlo na inom mieste.

Juhokórejská armáda podľa svojich vyjadrení pozoruje zvýšenú aktivitu Severnej Kórey v pohraničných oblastiach. KĽDR tam umiestňuje protitankové zátarasy, spevňuje cesty a nasadzuje nášľapné míny.

Obe Kórey v roku 1953 uzatvorili prímerie po trojročnom vojnovom konflikte. K podpísaniu mierovej zmluvy však medzi nimi nikdy nedošlo. Na ich spoločných hraniciach bola vyčlenená len tzv. demilitarizovaná zóna.