18. máj. 2024 o 10:08
TASR, Koktejl

Podľa čoho si Slováci vyberajú kandidátov do EP? Toto ukazuje prieskum

placeholder
Eurovoľby sa blížia (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Takmer jedna pätina (19,4 percenta) opýtaných nevedela uviesť žiadne rozhodovacie kritérium.

Domáca politika
18. máj. 2024 o 10:08
Podľa čoho si Slováci vyberajú kandidátov do EP? Toto ukazuje prieskum

Takmer jedna pätina (19,4 percenta) opýtaných nevedela uviesť žiadne rozhodovacie kritérium.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) si najväčšia časť voličov vyberá podľa programu, cieľov a vízie strany alebo hnutia. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý pre TASR realizovala agentúra AKO od 30. apríla do 6. mája na vzorke tisíc respondentov.

Respondenti odpovedali na otázku: "Podľa čoho, podľa akých kritérií si budete vyberať europoslancov, respektíve stranu, ktorú budete voliť do Európskeho parlamentu?"

Až 80,7 percenta opýtaných uviedlo, že sa pri výbere bude orientovať podľa straníckych kritérií, 66,1 percenta podľa charakteristík kandidátov. Agentúra kategorizovala spontánne odpovede respondentov na položenú otázku, pričom mali možnosť uviesť aj viacero odpovedí.

Podľa programu, cieľov, vízie si bude poslancov a stranu vyberať 12,1 percenta respondentov, ktorí nevylúčili účasť na voľbách do EP, 10,4 percenta opýtaných odpovedalo, že si budú vyberať podľa odbornosti, schopností a vzdelania, 10,2 percenta by si vyberalo podľa ich doterajšej práce a rovnaký počet respondentov by sa rozhodoval aj podľa názorov a postojov politikov.

Charakterných, čestných a úprimných kandidátov hľadá na kandidátnych listinách 10,1 percenta respondentov, proslovenské a národné subjekty preferuje 9,7 percenta respondentov prieskumu. Rovnaké percento opýtaných uviedlo, že sa bude orientovať podľa strany, ktorú preferuje. Prosociálne subjekty chce preferovať 8,9 percenta respondentov, 8,2 percenta hľadá subjekty, ktoré budú hájiť Slovensko a slovenské záujmy. Podľa osobností sa bude rozhodovať 7,7 percenta opýtaných, podľa vystupovania a politickej kultúry 7,6 percenta.

Takmer jedna pätina (19,4 percenta) opýtaných nevedela uviesť žiadne rozhodovacie kritérium, podľa ktorého sa budú rozhodovať pri voľbe do EP a 2,5 percenta uviedlo, že asi nepôjdu voliť.