14. jún. 2024 o 18:00
Miloš Audi, Koktejl

Lietadlo zmizlo bez stopy s 5 pasažiermi: Našli ho až po 53 rokoch! Úľava pre rodiny

placeholder
Lietadlo zmizlo bez stopy s 5 pasažiermi. (ilustračné foto)
Zdroj: istock.com

Nevedeli ho nájsť viac ako pol storočie!

Zaujímavosti
14. jún. 2024 o 18:00
Lietadlo zmizlo bez stopy s 5 pasažiermi: Našli ho až po 53 rokoch! Úľava pre rodiny

Nevedeli ho nájsť viac ako pol storočie!

Desaťročia stará záhada zmiznutého lietadla bola vyriešená po tom, čo vyšetrovatelia oznámili nájdenie trosiek stroja. Reč je to incidente z roku 1971, kedy sa piati muži, George Nikita, Donald Myers, Frank Wilder, Richard Kirby Windsor, and Robert Ransom Williams III., doslova vyparili z povrchu zemského spoločne s ich súkromným lietadlom. Ako informoval portál Unilad, podľa vyšetrovateľov toto zistenie pomôže rodinám stratených mužov, aby konečne celú vec hodili za hlavu.

Lietadlo stratené viac ako polstoročie

21. januára 1971 vyletelo z amerického Vermontu súkromné lietadlo, ktoré pilotoval Nikita spoločne s Myersom. Tento stroj mal namierené do Rhode Islandu, no nikdy sa tam nedostal. Napriek obrovskému pátraniu po zmiznutých piatich mužoch sa ich nakoniec nepodarilo nájsť, pričom vyšetrovatelia presne nevedeli, kde sa nachádzali trosky lietadla. Päticu preto vyhlásili za mŕtvu, no nikdy sa presne nezistilo, čo sa stalo.

Kvôli neúplnému uzavretiu prípadu bolo v priebehu rokov vykonaných niekoľko ďalších pátraní v nádeji, že sa im podarí nájsť lietadlo. Hoci boli všetky neúspešné, posledné z nich odhalilo nové informácie, ktoré podľa mnohých naznačujú objav stroja po viac ako 50 rokoch.

Potápač Garry Kozak a jeho tím v máji 2024 použili diaľkovo ovládané vozidlo a našli trosky neznámeho lietadla. Snímky zo sonaru ukázali, že stroj sa nachádzal približne 60 metrov pod pod hladinou jazera Chamberlain v blízkosti ostrova Juniper v Južnom Burlingtone. Kozak a jeho tím sú si na 99 percent istí, že ide skutočne ide o nezvestné lietadlo z roku 1971. Odvolávajú sa pritom na fakt, že trosky majú rovnaký náter a boli objavené blízko miesta, kde stroj naposledy spozorovala riadiaca veža.

Úľava pre rodiny

Vyšetrovatelia o objave informovali aj rodiny pasažierov, ktorí spadli s lietadlom. V rozhovore sa vyjadrila aj Barbara, neter pilota Georga Nikitu, ktorá uviedla, že jej to navodilo pokoj, ale aj smútok. "Vieme, čo sa stalo. Videli sme pár fotiek. Bojujeme s tým, ale sme radi," poznamenala.

Vyjadril sa aj Frank Wilder, ktorý má rovnaké meno ako jeho otec. Povedal, že sa mu vďaka objavu uľavilo. "Stráviť 53 rokov tým, že som nevedel, či lietadlo skončilo v jazere alebo možno niekde na úbočí hory, bolo znepokojujúce. Avšak teraz, keď viem, čo sa stalo, uľavilo sa mi. Bohužiaľ to ale otvára ďalšie otázky a na ich zodpovedaní musíme ešte popracovať," ozrejmil.

Hoci je Kozak presvedčený, že skutočne objavil stratené lietadlo z roku 1971, tento fakt musí potvrdiť americká Národná rada pre bezpečnosť dopravy. Úrad totiž v súčasnosti spustil samostatné vyšetrovanie trosiek stroja, pričom zatiaľ nie je jasné, dokedy bude trvať.