16. jún. 2024 o 10:49
TASR, Koktejl

NRSR pokračuje od utorka v 15. schôdzi: O čom budú poslanci rokovať?

placeholder
Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od utorka (18. 6.) v 15. schôdzi.
Zdroj: TASR

Rozoberať budú viacero návrhov.

Domáce správy
16. jún. 2024 o 10:49
NRSR pokračuje od utorka v 15. schôdzi: O čom budú poslanci rokovať?

Rozoberať budú viacero návrhov.

Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od utorka (18. 6.) v 15. schôdzi. V utorok ráno majú na programe viaceré návrhy z dielne ministerstva financií. Popoludní majú začať rokovanie o tzv. lex atentát, teda legislatíve, ktorá má priniesť opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie v krajine. Najprv bude parlament rozhodovať o tom, či bude o legislatíve rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Návrh zákona, tzv. lex atentát, hovorí o zákaze zhromaždení v okruhu 50 až 100 metrov od sídiel vysokých štátnych orgánov. Počíta aj s novými dôvodmi na zákaz zhromaždenia, chce napríklad zamedziť protestom pred obydliami. Prezident, predseda Národnej rady SR a premiér by mali mať priznané právo na "primerane vybavenú nehnuteľnosť". Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii dve volebné obdobia, by zároveň mali mať právo na doživotný plat.

Poslanci majú počas týždňa rokovať o návrhu, ktorým sa má Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa by po novom volila deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry.

Definitívne by mal parlament rozhodnúť o novele zákona o verejnom obstarávaní. Zjednotiť sa majú pravidlá pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. Zároveň sa má zvýšiť hranica podlimitnej zákazky z doterajších 10.000 eur na 50.000 eur. V druhom čítaní je aj návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorým sa majú zvýšiť kompetencie a právomoci Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Medzi bodmi z rezortu financií sú prvé opatrenia na konsolidáciu verejných financií v budúcom roku. Podľa návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov by mali nealkoholické nápoje s pridaným cukrom alebo sladidlami, či už pôjde o bežné balené nápoje, sirupy, alebo energetické nápoje, podliehať novej spotrebnej dani. Upraviť sa má tiež zákon o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. Táto daň sa má od budúceho roka vzťahovať aj na náplne do elektronickej cigarety, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky. Daň sa má v ďalších rokoch postupne zvyšovať.

Na programe ostali aj viaceré poslanecké návrhy. Poslanci by mali voliť aj dvoch kandidátov na sudcu Ústavného súdu SR a prebrať výročné správy viacerých štátnych organizácií.