Aj keby ľudia obmedzili produkciu skleníkových plynov podľa najoptimistickejšieho scenára, rovnako väčšinu ľadovcov planéty už nezachránime. Podľa novej správy OSN je ich osud spečatený. Napríklad všetky ľadovce známe dnes z Afriky zmiznú do roku 2050.
Podľa správy UNESCO sa roztopia ľadovce v tretine miest svetového dedičstva OSN do tridsiatich rokov. Úplne zmizne ľadovec napríklad na Mount Kilimanjaro, ale aj ľadovce v Alpách av Yosemitskom národnom parku v USA.
"Rozplynú sa bez ohľadu na kroky, ktoré svet v boji proti zmene klímy podnikne," uvádzajú autori správy OSN. Správa sa opiera o projekcie založené na satelitných dátach. Na päťdesiatich miestach svetového dedičstva OSN bolo identifikovaných asi 18 600 ľadovcov. Predstavujú takmer desať percent zaľadnenej plochy Zeme a zahŕňajú známe turistické miesta a miesta posvätné pre miestne obyvateľstvo.
„Dúfame, že sa môžeme mýliť, ale toto je tvrdá veda. Ľadovce sú jedným z cenných indikátorov zmeny klímy, pretože sú viditeľné. To je niečo, čo skutočne vidíme,“ uviedol vedúci projektu UNESCO Tales Carvalho Resende.
Zostávajúce ľadovce v ostatných dvoch tretinách miest svetového dedičstva OSN by mohli byť zachránené, iba ak svet obmedzí globálne otepľovanie na 1,5 °C.
Miesta svetového dedičstva s ľadovcami, ktoré zmiznú do roku 2050, sú:
- Hyrkánske lesy (Irán)
- Národný park Durmitor (Čierna Hora)
- Národný park Virunga (Demokratická republika Kongo)
- Malebná a historická záujmová oblasť Huanlong (Čína)
- Yellowstonský národný park (Spojené štáty americké)
- Národný park Mount Kenya/Prírodný les (Keňa)
- Pyreneje Mont Perdu (Francúzsko, Španielsko)
- Národný park pohoria Rwenzori (Uganda)
- Putorana Plateau (Rusko)
- Swiss Tectonic Arena Sardona (Švajčiarsko)
- Národný park Nahanni (Kanada)
- Národný park Lorentz (Indonézia)
- Prírodný systém rezervácie Wrangel Island (Rusko)
- Národný park Kilimandžáro (Tanzánia)
- Yosemitský národný park (Spojené štáty americké)
- Dolomity (Taliansko)
- Virgin Komi Forests (Rusko)