Oko je jedným z najčastejších orgánov, ktorý vie upozorniť na výskyt ďalšieho ochorenia u pacienta. Na očných cievach vidí lekár nielen vysoký krvný tlak, prípadne diabetes mellitus, ale aj leukémiu alebo sklerózu multiplex. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla primárka Očnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Nora Majtánová.
„Pacient ani nevie, že má cukrovku a my už vidíme zmeny na cievach,“ vysvetlila lekárka. Oko podľa nej ukáže aj príznaky vysokého krvného tlaku. „Často ako prví vidíme zmeny na očnom pozadí,“ konštatovala.
Veľmi častá choroba, ktorá súvisí s okom, je skleróza multiplex. „Pacient prestane vidieť na jedno oko a prvým prejavom je zápal očného nervu. Na základe toho ho posielame na magnetickú rezonanciu, aby sme vedeli toto ochorenie diagnostikovať,“ uviedla odborníčka. Očný lekár vie podľa nej zachytiť aj rôzne reumatologické ochorenia, napríklad Bechterevovu chorobu, na ktorú upozorňuje zápal dúhovky.
Podľa lekárky by po štyridsiatke mal každý navštíviť očného lekára. Optimálne je potom dať si oči vyšetrovať každé dva roky. „Je to veľmi dôležité, pretože zmeriame aj vnútroočný tlak, ktorý práve v tomto veku môže byť zvýšený, ak má pacient predispozíciu k zelenému zákalu,“ konštatovala.
Častou diagnózou v prípade očných problémov je krátkozrakosť. „Máme takú pandémiu krátkozrakosti, pretože už aj deti často pozerajú do monitorov počítačov, čo škodí oku,“ zhodnotila s tým, že v dôsledku toho aj deti v nižšom veku potrebujú okuliare.
V súvislosti s používaním okuliarov s modrým filtrom pri práci na počítači lekárka uviedla, že určite nie sú na škodu, no treba dávať pozor. Modré svetlo totiž zastavuje produkciu melatonínu. „To môže spôsobiť nespavosť, alebo aj psychické problémy,“ upozornila Majtánová. „Veľmi dôležité je, aby sme večer, keď používame rôzne zariadenia, či už mobily alebo tablety, nepozerali na ne v tme v posteli. Tým sa zníži produkcia melatonínu a pacienti začnú mať aj iné ako očné poruchy,“ dodala.
Naopak, tréningom očí môžeme pomôcť nášmu zraku. „Je veľmi dôležité, aby sme sa počas dňa snažili zaostrovať na rôzne vzdialenosti. Napríklad, ak pracujem s počítačom, treba každých desať až 20 minút pozrieť von oknom a zmeniť pohľadovú rovinu. Tým pádom sa oko trénuje a dokáže zaostrovať aj vo vyššom veku,“ uzavrela.