Doktor Joe Whittington vysvetlil, že noc strávená pred televíznou obrazovkou môže viesť k cukrovke, nárastu hmotnosti a vysokému krvnému tlaku.
"Zaspávanie pri zapnutom televízore môže v skutočnosti skrátiť váš život a negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Tu je dôvod," uviedol americký lekár pohotovostnej medicíny, ktorý sa na podporu svojho tvrdenia odvolal na štúdiu z roku 2022, ktorú uskutočnili chicagskí vedci z Northwestern University School of Medicine.
Viac ako 550 účastníkov vo veku od 63 do 84 rokov nosilo do postele hodinky, aby vedci mohli merať množstvo okolitého svetla, ktorému boli v noci vystavení, a skúmať ich zdravotný stav. Vystavenie svetlu v noci znamenalo akékoľvek svetlo, ktorému boli vystavení počas najmenej aktívnych hodín v noci, informoval portál 7News.
"Štúdia zistila, že tí, ktorí spali pri čo i len najmenšom množstve okolitého osvetlenia v miestnosti, častejšie trpeli cukrovkou, obezitou a hypertenziou. Zistilo sa, že ľudia, ktorí spali pri tlmenom osvetlení, napríklad z televízora alebo dokonca smartfónu, mali nasledujúce ráno vyššiu úroveň inzulínovej rezistencie, čo ovplyvnilo schopnosť ľudí regulovať hladinu glukózy. Rozdiely v obezite a cukrovke u účastníkov boli ohromujúce," povedal doktor Whittington.
Vyzval všetkých, aby urobili jednoduchú zmenu životného štýlu a "dali si tak najlepšiu šancu na dlhý a šťastný život". Ak náhodou máte problémy so zaspávaním v tichu, doktor Whittington navrhol používať prístroj s bielym šumom.
"Zhasnite svetlá, pustite si biely šum a žite večne... alebo možno len dlhšie. Nezaspávajte pri zapnutej televízii," povedal. Jeho video získalo viac ako 330 000 zhliadnutí, pričom mnohí sa priznali, že hluk z televízora v pozadí im skutočne pomáha zaspať.
"Už sedem rokov spím každú noc pri televízore," uviedol jeden z nich. "OMG. Spím so zapnutým televízorom. Ďakujem, že ste mi toto oznámili," priznal ďalší. "Teraz sa bojím - prosím, povedzte mi, že to nie je pravda," napísal tretí.
Niektorí ľudia vysvetľovali, že je pre nich ťažké spať v tichu kvôli nadmernému premýšľaniu, ktoré ich udržiava v bdelom stave. Okolitý hluk vychádzajúci z obrazovky im pomáha prekrývať myšlienky, aby bol ich mozog menej aktívny.
Doktor Samuel Choudhury zo Singapuru sa tiež vyjadril k americkému výskumu a uviedol, že alarmujúce zistenia sú "v súlade" s ďalšou štúdiou japonských výskumníkov.
"Japonská štúdia tiež zistila, že svetlo v noci zvyšuje riziko obezity. Prišli na to, že myši vystavené svetlu v noci mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú obézne a budú mať cukrovku," povedal Doktor Choudhury a dodal, že svetlo môže narušiť váš cirkadiánny rytmus a metabolizmus, čo spôsobuje priberanie na váhe a inzulínovú rezistenciu.
"Svetlo v noci tiež znižuje hladinu melatonínu, čo podľa niektorých štúdií zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku a cukrovky. Niektorí z vás sa možno pýtajú: 'Prečo ma to zabíja?' Pretože cukrovka, obezita a vysoký krvný tlak sú hlavnými rizikovými faktormi vzniku srdcových ochorení. Pripúšťam, že sú potrebné lepšie štúdie, (ale) nie je na škodu praktizovať lepšie spánkové návyky," povedal.