Čínski a austrálski vedci vykonali štúdiu, ktorá bola zatiaľ zverejnená iba ako preprint (rukopis vedeckého článku, ktorý bol zverejnený pred podaním na redakčné posúdenie, ale ešte neprešiel recenzným hodnotením časopisu), na netopieroch v provincii Jün-nan v južnej Číne.
U zvierat objavili päť nových vírusov, ktorými sa môžu potenciálne nakaziť aj ľudia či hospodárske zvieratá a na obzore môže byť nová vlna smrteľných infekcií, píše český web TN.cz
Medzi vzorkami bol aj netopierí koronavírus úzko súvisiaci so Sars-Cov-2 aj Sars. „To znamená, že vírusy podobné Sars-Cov-2 stále cirkulujú v čínskych netopieroch a naďalej predstavujú riziko vzniku,“ povedal profesor Eddie Holmes, evolučný biológ a virológ na univerzite v Sydney a spoluautor správy pre The Telegram.
V minulosti sa odhadovalo, že až 400-tisíc ľudí sa každý rok nakazí vírusmi prenášanými netopiermi v južnej Číne a juhovýchodnej Ázii.
Profesor Stuart Neil, vedúci oddelenia infekčných chorôb na King's College v Londýne, dodal: „Táto štúdia nám poskytuje veľmi dôležitý prehľad o evolúcii a ekológii (koronavírusov), možnosti ich pravidelnej rekombinácie a preskakovania na nové druhy.“ Podľa Neila to ukazuje jasnú a súčasnú hrozbu nových presahov na ľudí.
Najnovšia predtlač nevysvetľuje, ako Sars-Cov-2 pôvodne preskočil na ľudí, ani nevylučuje nehodu súvisiacu s laboratóriom, ale pomáha vedcom sledovať potenciálny vývoj vírusu.
„Potrebujeme sekvenovať celý vírusový genóm týchto cirkulujúcich netopierích vírusov, nielen jeho malé kúsky, pretože neustále mutujú a rekombinujú. Ak nezosekvenujeme malé kúsky týchto genómov netopierích vírusov, možno nám uniknú dôležité časti, ktoré odhaľujú prehistóriu Sars-CoV-2,“ povedal profesor Joel Wertheim, evolučný biológ z Kalifornskej univerzity v San Diegu a spoluautor analýzy.