Vo veku 90 rokov zomrel v piatok (21. 3.) slovenský filmový, divadelný a rozhlasový herec Štefan Kvietik. Pre TASR to potvrdila tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková.
„S úctou si spomíname na jednu z najvýraznejších hereckých osobností,“ napísalo SND na sociálnej sieti s tým, že Kvietik pochádzal z kraja, ktorý obohatil slovenské herectvo o výnimočných umelcov. A hoci sa túžil stať lekárom, napokon ako herec dlhé roky prispieval svojím umením „k istej očiste duše z divadelnej scény“.
Hereckej legende vzdali cez víkend hold jeho kolegovia z divadla a filmu, ale aj mnoho politikov. Medzi Kvietikových blízkych priateľov patril aj bývalý poradca premiéra Fica Eduard Chmelár (53), ktorý mu venoval dlhý status na Facebooku. V ňom ho opisuje ako milovníka prírody, športu, dobrého vína a krásnych žien, vášnivého poľovníka a človeka, ktorý mal hlboko v srdci Slovensko.
„Dušou bol národniar, ale nebol to nijaký primitívny nacionalista, extrémizmus každého druhu ho odpudzoval, bol ctiteľom rázusovskej Slovenskej národnej strany, ktorá podľa neho tvorila neprekonateľný ideál,“ napísal Chlemár, pre ktorého bol polobohom antických rozmerov a vždy k nemu vzhliadal.
„Bol aj nesmierne dobrým človekom. Mal rád ľudí, vyjadroval sa o nich iba s úctou a láskou a ak mu niekto ublížil, nespomínal ho, nikoho neosočoval, ani nekritizoval. Bol to aristokrat ducha, neobyčajne kultivovaný, zdvorilý a vzdelaný pán. Dnes je slovo ‚pokora‘ už zdevalvované, ale on bol jeho pravým a nefalšovaným nositeľom. Nikdy sa nevyvyšoval, hoci mal byť na čo pyšný, skromnosť bola jeho najväčšia cnosť,“ spomína.
Desiateho mája by rodák z Dolných Plachtiniec oslávil 91. narodeniny a Chmelár mal pre neho pripravený špeciálnych darček. „Do konca života mi bude ľúto, že sme nestačili zrealizovať jeden nápad, ktorý som mu pripravoval ako darček k májovým narodeninám. Chcel som ho vziať do Lomnického sedla, v ktorom sa nakrúcala kultová Medená veža, a kde nebol od vzniku filmu, a urobiť o tom krátky dokument,“ smúti.
Tiež o Kvietikovi prezradil to, čo vedelo iba pár ľudí. „Len málokto vie, že v roku 1990 mal byť protikandidátom Václava Havla pri voľbe prezidenta ČSFR. Osobne s ním o tom hovoril aj Alexander Dubček. Kandidatúru však odmietol. Svoje poslanie videl viac na umeleckom poli, ale predstavte si, akú múdru a charizmatickú hlavu štátu by sme mali,“ zakončil Chmelár a dodal, že by si jeho priateľ zaslúžil štátny pohreb.