21. jún. 2024 o 14:50
TASR, Koktejl

Chaos na Balkáne: Viaceré krajiny zasiahol masívny výpadok elektriny!

placeholder
Balkánske krajiny zasiahol masívny výpadok elektriny. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Príčiny výpadku elektriny zatiaľ nie sú známe.

Zahraničné správy
21. jún. 2024 o 14:50
Chaos na Balkáne: Viaceré krajiny zasiahol masívny výpadok elektriny!

Príčiny výpadku elektriny zatiaľ nie sú známe.

Masívny výpadok elektriny zaznamenali v piatok krátko po poludní viaceré balkánske štáty. Výpadok zasiahol Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu, Albánsko a veľkú časť Chorvátska. Príčiny výpadku elektriny zatiaľ nie sú známe, informuje TASR podľa správy chorvátskeho denníka Dnevnik.

V dôsledku výpadku nefungovali semafory, platobné terminály, zastavili sa električky aj vodné čerpadlá. Úrady uviedli, že nemocnice využili generátory a pacienti neboli ohrození. Dodávky boli prerušené na viac ako hodinu a nie sú ešte kompletne obnovené. Miestne médiá postupne oznamujú mestá, v ktorých sa to podarilo.

Čiernohorská tlačová agentúra (MINA) potvrdila výpadky v rámci Čiernej Hory, ako aj v Albánsku, Bosne a Hercegovine a významnej časti Chorvátska. „Prenosová sústava Čiernej Hory (CGES) v spolupráci s kolegami z okolia pracuje na riešení problému a zabezpečení dodávok elektriny pre všetkých spotrebiteľov,“ uviedla v oznámení.

Prenosové sústavy jednotlivých štátov sú medzi sebou prepojené a problémy jedného štátu ovplyvňujú aj tie ostatné.

Chorvátsky minister hospodárstva Ante Šušnjar a riaditeľ úseku riadenia elektrizačnej sústavy HOPS Danko Blažević na tlačovej konferencii informovali, že chorvátska sústava nie je poškodená a do prevádzky uviedli všetky výrobné kapacity.

Prvotné informácie hovorili o poruche alebo požiari prenosovej sústavy v Čiernej Hore, odkiaľ sa výpadok ďalej rozšíril. V oblasti sú momentálne horúčavy s teplotami okolo 40 stupňov Celzia. Príčinu výpadku zatiaľ úrady nepotvrdili.