14. apr. 2024 o 10:12
TASR, Koktejl

EÚ, Kanada a Nemecko odsudzujú útok Iránu na Izrael: Tieto krajiny žiadajú zdržanlivosť!

placeholder
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Zdroj: TASR/AP

Zahraničné správy
14. apr. 2024 o 10:12
EÚ, Kanada a Nemecko odsudzujú útok Iránu na Izrael: Tieto krajiny žiadajú zdržanlivosť!

Predstavitelia Európskej únie, Kanady a Nemecka v nedeľu odsúdili útok Iránu na Izrael uskutočnený v noci na nedeľu. Egypt a Saudská Arábia vyjadrili znepokojenie a zúčastnené strany vyzvali na zachovanie zdržanlivosti, informuje TASR podľa ich vyjadrení na sociálnej sieti X a správy agentúry AFP.

"EÚ rázne odsudzuje neprijateľný útok Iránu voči Izraelu," napísal šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Označil to za neslýchané stupňovanie napätia a vážnu hrozbu pre regionálnu bezpečnosť.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová útok odsúdila a vyzvala Irán a jeho spojencov, aby tieto útoky okamžite zastavili. "Všetci účastníci sa teraz musia zdržať ďalšieho stupňovania a pracovať na obnovení stability v regióne," uviedla.

Nemecko podľa ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej rázne odsudzuje útok, ktorý môže spôsobiť zmätok v celej oblasti Blízkeho východu. Takisto vyzvala Irán a jeho spojencov, aby s útokmi čím skôr prestali a vyjadrila solidaritu s Izraelom.

Egyptské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo hlboké znepokojenie a žiadalo maximálnu zdržanlivosť. Egypt bude podľa vyjadrenia ministerstva v spojení so všetkými stranami konfliktu v úsilí o vyriešenie situácie. Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie tiež vyjadrilo znepokojenie a žiadalo strany konfliktu o zachovanie zdržanlivosti.

Kanadský premiér Justin Trudeau pre médiá uviedol, že Kanada útok Iránu odsudzuje a stojí po boku Izraela. Solidaritu a oddanosť Izraelu čeliacemu útokom vyjadrila aj kancelária kanadského prezidenta Javiera Mileia. Na útok reagovali aj Spojené štáty, Francúzsko, Čína a ďalšie krajiny.

Irán v noci na nedeľu zaútočil na Izrael viac než 300 bezpilotnými lietadlami a raketami, uviedla izraelská armáda. Izraelu a spojencom podarilo zostreliť až 99 percent z nich.

Teherán uviedol, že išlo o odvetu za Izraelu pripisovaný nálet na iránske veľvyslanectvo v sýrskom Damasku aj iné "zločiny" vrátane vojny proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy.