23. jún. 2024 o 12:00
mob, Koktejl

VIDEO Perla Jadranu si nevie poradiť s drsným problémom: Obyvatelia chorvátskeho mesta sú už zúfalí!

placeholder
Hvar sa často nazýva perlou Jadranu. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Bude chorvátske mesto Hvar nasledovať príklad Splitu?

Zahraničné správy
23. jún. 2024 o 12:00
VIDEO Perla Jadranu si nevie poradiť s drsným problémom: Obyvatelia chorvátskeho mesta sú už zúfalí!

Bude chorvátske mesto Hvar nasledovať príklad Splitu?

Hvar sa často nazýva perlou Jadranu, ktorú by chceli vidieť všetci. Každoročne tak zaznamenáva čoraz väčší počet turistov, čo je v zásade dobrá správa pre ekonomiku mesta a ostrova, no za posledných 10 rokov sa výrazne zmenila klientela, píše denník Dalmacija Danas.

Čoraz viac mladých turistov prichádza na Hvar výlučne za zábavou a pitím, často bez toho, aby o meste a jeho pamiatkach niečo vedeli. Táto nová vlna dovolenkárov spôsobuje miestnym obyvateľom množstvo problémov. Hlučné nočné výjazdy narúšajú pokojný spánok miestnych obyvateľov. Okrem hluku sa na uliciach a nábreží čoraz častejšie vyskytujú aj scény s močením či zvracanie na verejných miestach. Takéto správanie nielen kazí vzhľad mesta, ale vážne ovplyvňuje aj kvalitu života miestnych.

Ľudí na sociálnej sieti pobúril záber mladíka, ktorý to zrejme už nestihol na ubytovanie a spoločensky unavený sa rozhodol, že si oddýchne priamo na ulici. Kým však zaspal nezabudol sa vyzuť a vyzliecť do spodného prádla.

Podľa novín Telegraf sa mladíkovi mohol taký „šlofík“ pekne predražiť, pretože sa predstavitelia mesta rozhodli turistov „prevychovať“ tvrdými pokutami. Za spánok na verejnej ploche môže dostať pokutu 400 eur.

Turistické „highlights“ dňa z Hvaru tým ale nekončia. Obyvateľ tohto mesta nakrútil okolo 5:30 ráno troch zahraničných turistov pri ich aktivitách. Nebolo to však nič na chválenie, práve naopak. Trio nespratníkov vyliezlo na mestskú pevnosť a hádzalo kamene na svetelný stĺp pod ňou. Na nahrávke jasne počuť, že sa im to podarilo hneď niekoľkokrát. Možno by mal Hvar nasledovať príklad Splitu, ktorý nedávno zaviedol hliadku v starom centre mesta.