15. jún. 2024 o 20:00
lv, Koktejl

Zvláštny príznak na jazyku, ktorý naznačuje, že by ste nemali piť kávu: TOTO neprehliadnite!

Viete, či by ste mali piť kávu?

Zaujímavosti
15. jún. 2024 o 20:00
Zvláštny príznak na jazyku, ktorý naznačuje, že by ste nemali piť kávu: TOTO neprehliadnite!

Viete, či by ste mali piť kávu?

Pre mnohých je ranná šálka kávy základom pre správne zahájenie dňa. Lekár však upozornil, že jeden prekvapivý príznak na jazyku môže signalizovať, že by ste ju vôbec nemali piť. Dr. Anis Khalaf pod prezývkou acupuncturefit na TikToku uviedol, že existuje jednoduchá kontrola, ktorú si môžete urobiť doma, píše Mirror.

„Ak chcete poznať odpoveď, vyplazte jazyk. Môžete ísť k zrkadlu a urobiť malý test, aby ste to zistili. Ak máte na jazyku veľa prasklín s hrubým žltým povlakom, pravdepodobne by ste nemali piť kávu," objasnil postup kontroly.

Doktor Khalaf tvrdí, že tento jav často spôsobuje potenciálna nerovnováha v tele, ktorú môže kofeínový nápoj zhoršiť. Hoci neuviedol príliš veľa podrobností o dôvodoch, odvolával sa na niečo, čo je v čínskej medicíne známe ako "nedostatok jin". „Ide o nedostatok jin s teplom a vlhkosťou, čo v podstate znamená nedostatok tekutín alebo chladu, ktoré prebíja takzvané teplo," vysvetlil.

Ak sa stále škriabete na hlave a rozmýšľate, čo je to "nedostatok jin", nebojte sa. Doktor Lawrence Cunningham, všeobecný lekár, vysvetlil, že ide o telesnú nerovnováhu, pri ktorej sú vyčerpané "vyživujúce aspekty", čo vedie k nepokoju, nepríjemným pocitom srdca a iným nežiadúcim príznakom.

Keďže káva je vo svojej podstate zahrievací stimulant, tento nápoj môže tieto príznaky určite zosilniť, avšak tvrdí, že to nie je vždy príčinou žltnutia jazyka. „Podľa mojich skúseností hrubý žltý povlak na jazyku vo všeobecnosti poukazuje skôr na nerovnováhu v tráviacom systéme organizmu než na špecifickú averziu voči káve," povedal.

„Tento povlak môže byť spôsobený celým radom faktorov, ako je zlá ústna hygiena, dehydratácia alebo prítomnosť baktérií a kvasiniek. Hoci samotná káva zvyčajne nie je priamou príčinou, môže zhoršiť podmienky, ktoré vedú k takémuto povlaku. Káva je kyslá a môže zmeniť rovnováhu pH v ústach, čo môže prispieť k množeniu baktérií a kvasiniek, teda následne viesť k žltému povlaku," objasnil.

Okrem príznaku na jazyku existujú rôzne ďalšie príznaky, ktoré napovedajú, že pitie kávy má negatívny vplyv na váš organizmus. Žalúdočné ťažkosti a reflux patria medzi najčastejšie príznaky, pretože káva zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny. „Časté bolesti hlavy alebo migrény môžu niekedy súvisieť s nadmerným príjmom kávy, najmä ak sa jej konzumuje veľké množstvo počas dňa," dodal. Ak vás znepokojuje farba alebo štruktúra jazyka, vždy sa odporúča navštíviť praktického lekára.