12. júl. 2024 o 20:00
Dominika Vargová, Koktejl

Pozor na 3 choroby, ktoré si môžete odniesť z kúpaliska: Pri týchto príznakoch vyhľadajte lekára!

placeholder
Aj pobyt na kúpalisku môže priniesť riziká (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Letné radovánky môžu priniesť zdravotné komplikácie.

Zaujímavosti
12. júl. 2024 o 20:00
Pozor na 3 choroby, ktoré si môžete odniesť z kúpaliska: Pri týchto príznakoch vyhľadajte lekára!

Letné radovánky môžu priniesť zdravotné komplikácie.

Nie je nič osviežujúcejšie ako sa počas horúceho letného dňa schladiť v bazéne. So stúpajúcimi teplotami sú však bazény a akvaparky čoraz viac preplnené ľuďmi. Hoci chemické látky vo vode ničia mnohé vírusy a baktérie, stále sa vo vode môžu nachádzať určité baktérie, ktorým by ste sa mali vyhnúť, píše portál Huffington post.

"Ochorenia súvisiace s plávaním môžete dostať z vody kontaminovanej baktériami," vysvetľuje Jasen Kunz, vedúca programu zdravej vody britského Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. "Choroba môže byť tiež dôsledkom kontaktu s chemikáliami, ktoré sú vo vode, alebo vdychovania chemikálií, ktoré sa vyparujú a vo vzduchu sa menia na plyn," uviedla Kunz.

Našťastie existujú kroky, ktoré môžete dodržiavať, aby ste výrazne znížili pravdepodobnosť, že ochoriete po pobyte vo vode. Odborníci prezradili, aké sú najčastejšie ochorenia, ktoré si ľudia môžu odniesť z bazéna. Najčastejšou príčinou prepuknutia chorôb súvisiacich s kúpaním je hnačka.

"To je jeden z dôvodov, prečo v prípade fekálnej nehody v bazéne existuje protokol, ktorým sa plavčíci a prevádzkovatelia bazénov riadia pred tým, ako pustia ľudí späť do vody," vysvetlila doktorka Clare Rock.

Do vody sa môžu dostať milióny baktérií, keď má niekto hnačku. Iní ľudia môžu ochorieť, keď prehltnú aj malé množstvo. Navyše, nie je nevyhnutné, aby sa niekomu stala nehoda práve vo vode na to, aby ostatní ochoreli. Malé čiastočky výkalov sa môžu počas plávania uvoľniť z tela ľudí, takže ich vo vode nemusíte nutne ani vidieť.

Medzi najbežnejšie baktérie, ktoré môžete zachytiť, patria kryptosporídium, norovírus, giardia, shigella a E. coli. V závislosti od patogénu môžete v dôsledku toho pociťovať hnačku, nevoľnosť, zvracanie, horúčku alebo bolesť žalúdka.

Prečo chlór vo vode nezabíja tieto baktérie?

V prvom rade je veľmi dôležité, aby mali bazény a vodné ihriská správne množstvo chlóru alebo brómu a správne pH, aby mohli účinne zabrániť šíreniu mikróbov. "Ľudia môžu byť stále vystavení zárodkom počas času, kým chlór zárodky zničí," vysvetlila doktorka Jessica Lum, špecialistka na infekčné choroby z Clevelandskej kliniky.

Kryptosporídium je voči chlóru obzvlášť odolné. V rokoch 2015 - 2019 spôsobilo 49 % infekčných epidémií vo vodných zariadeniach ako sú bazény, vírivky a vodné ihriská. "Chlór alebo bróm zvyčajne inaktivuje alebo usmrtí zárodky v správne upravenej vode v priebehu niekoľkých minút," povedal Kunz. Kryptoleukóza však môže prežiť viac ako sedem dní.

Ľuďom s oslabeným imunitným systémom hrozí väčšie riziko, že sa nakazia závažnou kryptoinfekciou, preto im doktorka Clare Rock odporúča, aby sa pred plávaním poradili s lekárom.

Môžete tiež dostať infekciu nazývanú plavecké ucho. "Plavecké ucho je infekcia spôsobená baktériami, keď voda z bazéna zostane vo vonkajšom zvukovode," vysvetlila doktorka. Keď tam voda zostáva dlhší čas, opotrebuje ochranný vosk a kožu a poskytuje vlhké prostredie pre množenie baktérií. Najčastejšie sa to vyskytuje u detí a nešíri sa to z človeka na človeka. Medzi príznaky patrí bolesť, svrbenie, začervenanie, opuch a výtok z ucha.

Chemické látky vo vode môžu podráždiť oči a spôsobiť vyrážky alebo kašeľ. "K podráždeniu môže dôjsť, keď sa chlór v bazéne v kombinácii s potom, močom a špinou zmení na chemické dráždivé látky," pokračuje odborníčka. "Keď v bazéne cítite chlór, pravdepodobne v skutočnosti cítite tieto chemické dráždivé látky, pretože sa v okolitom vzduchu menia na plyn," prezradila.

Tieto dráždivé látky, nazývané chloramíny, môžu spôsobiť začervenanie a svrbenie očí, vyrážky, podráždenie nosa, kašeľ a dýchavičnosť. Preto je najlepšie sa pred vstupom do vody osprchovať a do bazéna nikdy nemočiť. Pri kombinácii moču, potu alebo mejkapu s chlórom sa tvoria spomínané chloramíny.

Okrem chloramínov môže nesprávna úroveň pH v bazéne viesť k podráždeniu pokožky a očí. Existujú však jednoduché tipy, ktoré môžete dodržiavať, aby ste sa tomu vyhli. Tu je niekoľko odporúčaní od odborníkov:

  • Predtým, ako začnete plávať, prezrite si bazén alebo vodný park.
  • Pozrite si správy o kontrole bazéna alebo akvaparku vopred, môže to byť užitočné pri identifikácii akýchkoľvek zdravotných alebo bezpečnostných problémov.
  • Pred vstupom do vody si položte tieto otázky: Je viditeľný odtok v hlbokej časti bazéna? Zdá sa, že je zabezpečený a v dobrom stave? Sú v službe plavčíci, ktorí pozorne sledujú plavcov? Ak tam plavčíci nie sú, vidíte bezpečnostné vybavenie, napríklad záchranný kruh?
  • Vyhnite sa vnášaniu baktérií do vody.
  • Neignorujte správy o osprchovaní sa pred vstupom do bazéna.