18. máj. 2023 o 21:51
TASR, Koktejl

MS v hokeji 2023: Slováci dali Švajčiarsku prvé góly na turnaji, na výhru to ale nestačilo

placeholder
Uprostred Marek Hrivík (Slovensko), vľavo Chriastian Marti a brankár Robert Mayer (obaja Švajčiarsko).
Zdroj: TASR

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo svojom štvrtom zápase na MS so Švajčiarskom 2:4.

Zahraničný šport

V základnej B-skupine majú naďalej štyri body a priebežne sú na piatom mieste. Švajčiari zvíťazili vo všetkých štyroch doterajších zápasoch a bez straty bodu sú na čele skupiny, vo štvrtok inkasovali vôbec prvé góly na šampionáte.

Švajčiari išli v Rige do vedenia v 6. minúte gólom Siegenthalera a na 2:0 zvýšil v 2. tretine Niederreiter. Prostredná časť herne patrila Švajčiarom, no góly Kudrnu a Regendu priniesli vyrovnanie na 2:2. Rozhodujúci moment priniesla 47. minúta, v ktorej Marti aj s prispením teču slovenského obrancu upravil na 3:2. Slováci sa v závere nedostali k tlaku a do prázdnej bránky inkasovali štvrtý gól. Švajčiari potvrdili pozíciu favorita a slovenských reprezentantov prestrieľali 36:13.

Slovenskí reprezentanti nastúpia na svoj piaty duel na šampionáte už v piatok o 19.20 SELČ proti Kazachstanu. Švajčiarov čaká v sobotu od 15.20 šláger B-skupiny s Kanadou.

B-skupina:

ŠVAJČIARSKO - SLOVENSKO 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Góly: 6. Siegenthaler (Malgin, Hischier), 25. Niederreiter (Ambühl), 47. Marti (Richard), 60. Haas (Mirada, Simion) – 26. Kudrna (Kelemen, Pánik), 40. Regenda (Okuliar, Kňažko)

Rozhodovali: Holm (Švéd.), MacFarlane (USA) - Nothegger (Rak.), Ondráček (ČR), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 4840 divákov

Zostavy:

Švajčiarsko: Mayer - Kukan, Siegenthaler, Glauser, Moser, Loefel, Marti, Fora, Geisser - Malgin, Hischier, Fiala - Ambühl, Corvi, Niederreiter - Simion, Haas, Miranda - Bertschy, Richard, Herzog

Slovensko: Hlavaj - Nemec, Koch, Kňažko, Grman, Ivan, Rosandič, Jánošík, Gajdoš - Pánik, Hrivík, Kelemen - Hudáček, Sukeľ, Kudrna - Chromiak, Tamáši, Regenda - Lunter, Čacho, Okuliar

Švajčiari nastúpili už aj s útočníkom Hischierom a obrancom Siegenthalerom, no najmä s cieľom predĺžiť víťaznú sériu. Proti Slovákom, ktorí hrali bez útočníka Cehlárika, mali lepší štart. Od 5. minúty Švajčiari viedli, keď po úspešnom buly v útočnom pásme vystrelil Siegenthaler a využil zakrytý výhľad brankára Hlavaja, ktorému clonili Kňažko a Hischier - 1:0. Slováci sa v prvej tretine snažili hrať jednoducho a rýchlo vyvážať puky z vlastného pásma. V 7. minúte sa do nádejnej pozície dostal Hrivík, no neuspel rovnako ako onedlho Kelemen. Slovenský tím zvládol v prvej časti dve oslabenia, v ktorých sa Švajčiari dostali do viacerých nádejných situácií, no Hlavaja neprekonali.

Od 25. minúty viedli Švajčiari už 2:0. Koch prepadol na útočnej modrej čiare, do úniku dvoch proti jednému sa dostali Ambühl a Niederreiter, ktorý zvýšil náskok svojho tímu. Ten však vydržal iba 21 sekúnd, keďže Kelemen v protiútoku pripravil streleckú pozíciu Kudrnovi, ktorý strelou bez prípravy prekonal brankára Mayera - 2:1. Sériu Švajčiarov bez inkasovaného gólu, ktorá trvala od začiatku MS, tak zastavil na 205:08 min. Slováci sa v druhej tretine dostali k dvom presilovkám, no najväčšie šance skórovať v nich mali Švajčiari. V 33. minúte sa dostal do samostatného úniku Malgin, no Hlavaj zmaril jeho šancu. O päť minút Pánik fauloval Simiona v zakončení, rozhodcovia nariadili trestné strieľanie, v ktorom Fiala neprekonal Hlavaja. Rušný záver druhej tretiny priniesol gól Regendu v presilovke, keď sa slovenskému útočníkovi vyplatil dôraz v okolí bránkoviska. Bezprostredne po góle došlo k šarvátke, z ktorej vyplynul menší trest pre Kňažka. Slováci boli v druhej tretine gólovo efektívni, keďže ju vyhrali 2:1, no pomer striel bol 13:4 pre Švajčiarov.

Slováci sa v úvode tretej tretiny ubránili oslabeniu, no v 47. tretíkrát inkasovali. Marti sa dostal k strele, Hlavaj mal zakrytý výhľad a inkasoval po tom, čo Ivan nešťastne zmenil smer strely - 3:2. Slováci si v ďalšom priebehu tretej tretiny nedokázali vytvoriť tlak, aktívni Švajčiari hrali často s pukom a viackrát ohrozili Hlavaja. Tréner Ramsay postupne stiahol hru na tri formácie, no slovenský tlak nepriniesla ani hra so šiestimi korčuliarmi v poslednej minúte. V nej dopravil puk do slovenskej bránky Haas - 4:2.

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS):

Andrej Kudrna, útočník SR: „Švajčiari hrali rýchlo, agresívne a napádali nás v našom pásme. Bolo to proti nim ťažké. Po 2. tretine bolo 2:2 a po tom, čo sme v tretej časti inkasovali na 2:3, sme sa už nevedeli presadiť a vytvoriť si šancu na vyrovnanie. Samo Hlavaj chytal výborne, dal nám šancu na body. Chytil aj trestné strieľanie a do poslednej sekundy nám dal nádej na úspech. Pre mňa bola ťažká prvá tretina, keďže som hral po dlhšej prestávke. Pomohli mi však spoluhráči. Bojovali sme jeden za druhého.“

Adam Jánošík, obranca SR: „Stovka reprezentačných zápasov je pekná, no škoda, že sme to neokorenili víťazstvom. Rozhodli malé veci, detaily a Švajčiari si potom tesný náskok postrážili. Verím, že sa z toho poučíme a že ďalší náš zápas už bude víťazný.“

Samuel Hlavaj, brankár SR: „Ťažko sa mi hľadajú slová. Nič sa nedá robiť, musíme ísť ďalej. Po treťom inkasovanom góle som inicioval skúmanie vysokej hokejky, no potom som videl, že to bol náš hráč. Máme na čom stavať. Teraz potrebujeme zbierať body, no nejaké sme mohli vziať aj dnes.“

Šimon Nemec, obranca SR: „Bol to ťažký zápas. Tento tím nie je stavaný na to, aby hral trištvrte zápasu v obrannom pásme. Myslím si, že skóre 2:4 je len vďaka nášmu brankárovi. Verím, že nasledujúce zápasy sa nám budú hrať ľahšie. Vieme tvoriť v ofenzívnej zóne a myslím si, že by sa nám malo hrať jednoduchšie.“

Miloš Kelemen, útočník SR: „V tretej tretine nás umne držali, ťažko sa dostávalo z pásma. Za stavu 2:2 to bolo otvorený zápas, párkrát sme zle prestriedali, ale nebol to z našej strany zlý zápas. Ale musíme sa dobre vyspať, zajtra nás čaká ďalší duel.“

Pavol Lauko, lekár SR: „Mário Grman nedohral zápas, ale vyšetrenie nepreukázalo vážne zranenie. Budeme to sledovať a uvidíme. Čo sa týka Petra Cehlárika, nebude hrať ani zajtra proti Kazachstanu, aby sme ho mali k dispozícii na ďalšie zápasy.“