Prezidenti Poľska, Lotyšska a Litvy v piatok odmietli pózovať na tradičnej úvodnej fotografii svetových lídrov na konferencii OSN o zmene klímy COP28 v Dubaji. Dôvodom bola prítomnosť bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
K hlavám vlád a štátov, ktoré sa zišli v Dubaji na konferencii, sa pripojil aj Lukašenko, ktorému Európska únia vyčíta zásahy proti bieloruskej opozícii a spojenectvo s Ruskom.
Prezidenti Litvy, Lotyšska a Poľska, ktorí sú skalní zástancovia Ukrajiny v boji proti ruskej agresii, sa pre Lukašenkovu prítomnosť na COP28 rozhodli bojkotovať tradičnú spoločnú fotografiu účastníkov. „Hovorí sa tomu rodinná fotografia. Lukašenko nepatrí do rodiny, ktorej chceme byť súčasťou,“ uviedol pre AFP litovský prezident Gitanas Nauséda.
Bolo by podľa neho pokrytecké stáť bok po boku lídra krajiny, ktorá umožnila vstup ruských jednotiek na Ukrajinu cez svoje územie, a popri tom „diskutovať o budúcnosti sveta a klimatickej zmene, akoby sa nič nestalo“.
Litva a Lotyšsko patria medzi najhlasnejších kritikov Ruska a zástancov zvýšenej vojenskej pomoci Ukrajine. Obe krajiny spolu s Poľskom boli v uplynulých rokoch vystavené náporu tisícov migrantov, ktorí sa snažili dostať na územie EÚ cez Bielorusko. Prílev migrantov podľa nich zámerne organizoval Lukašenko, aby sa v rámci odplaty za európske sankcie pokúsil destabilizovať EÚ.
EMIRÁTY ZRIADILI INVESTIČNÝ FOND NA PODPORU PROJEKTOV ČISTEJ ENERGIE
Spojené arabské emiráty (SAE) v piatok oznámili, že venujú 30 miliárd dolárov do nového investičného fondu na podporu projektov v oblasti čistej energie a inovatívnych technológií, ktoré prispievajú k riešeniu klimatickej krízy, informuje agentúra DPA.
Vo fonde s názvom „ALTÉRRA“ bude osobitne vyčlenených päť miliárd dolárov na stimuláciu investícií do krajín globálneho Juhu, teda do rozvojových štátov. Z vyhlásenia predsedníctva klimatického summitu COP28 v Dubaji ďalej vyplýva, že do nového fondu by mali prispievať aj súkromní darcovia, čo by malo umožniť, aby sa v ňom do roku 2030 kumulovalo až 250 miliárd dolárov.
Na čele dozornej rady nového fondu bude stáť súčasný predseda COP28 Sultán Ahmad al-Džábir, ktorý je okrem toho šéfom štátnej ropnej a plynovej spoločnosti SAE (ADNOC). Kritéria, na základe ktorých sa budú projekty vyberať, zatiaľ neboli určené, vysvetľuje agentúra DPA. Jednou z hlavných tém dvojtýždňového klimatického summitu v Dubaji je, akým spôsobom je možné čo najrýchlejšie odkloniť svetové finančné toky od ropných, uholných a plynových zdrojov smerom k obnoviteľným zdrojom energie, najmä v rozvojových krajinách, kde je ťažké zabezpečiť financovanie takýchto projektov.