07. okt. 2023 o 14:01
TASR, Koktejl

Odvrátená strana vojny: Izrael po útoku hlási 22 mŕtvych a viac než 460 zranených!

placeholder
Hnutie Hamas oznámilo začiatok novej vojenskej operácie proti Izraelu.
Zdroj: TASR/AP

Hnutie Hamas zverejnilo videozáznamy, ktoré zachytávali najmenej troch Izraelčanov držaných ako rukojemníkov.

Zahraničie
07. okt. 2023 o 14:01
Odvrátená strana vojny: Izrael po útoku hlási 22 mŕtvych a viac než 460 zranených!

Hnutie Hamas zverejnilo videozáznamy, ktoré zachytávali najmenej troch Izraelčanov držaných ako rukojemníkov.

Najmenej 22 ľudí prišlo o život a viac než 460 utrpelo zranenia počas sobotňajších útokov palestínskeho hnutia Hamas na území Izraela. TASR správu prevzala z agentúry AP a stanice BBC, ktoré sa odvolávajú na izraelské úrady a záchranné zložky. Zdravotné stredisko v meste Beer Ševa na juhu Izraela oznámilo, že ošetrilo najmenej 280 ľudí, z ktorých 60 bolo vo vážnom stave. Nemocnica v meste Aškelon neďaleko pásma Gazy podľa svojich vyjadrení ošetrila 182 zranených vrátane 12 v ťažkom stave.

Úrady v pásme Gazy oficiálne správy o obetiach nezverejnili. Reportéri AP boli svedkami pohrebov 15 osôb a spozorovali tiež, ako do jednej z nemocníc priviezli ďalších osem tiel. Nebolo však bezprostredne jasné, či išlo o bojovníkov alebo civilistov. Na oboch stranách sa šíria správy o mnohých ďalších obetiach, úrady však podrobnosti neposkytli, píše AP.

Hnutie Hamas zverejnilo videozáznamy, ktoré zachytávali najmenej troch Izraelčanov držaných ako rukojemníkov. Izraelská armáda však odmietla poskytnúť podrobnosti o obetiach či únosoch.

Hamas v sobotu ráno vypálilo približne 2500 rakiet smerom na Izrael, pripomína AP. Izraelská armáda vyhlásila vojnový stav a začala útočiť na ciele v pásme Gazy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obyvateľom oznámil, že krajina je vo vojne a nariadil hromadnú mobilizáciu záložníkov. V Izraeli na sobotu pripadá sviatok Radosť z Tóry (Simchat Tóra), pripomína AP.

Izraelské sily takisto bojujú aj proti ozbrojencom z hnutia Hamas, ktorí prenikli na územie Izraela na najmenej siedmich rôznych miestach. Armáda uviedla, že títo militanti sa dostali cez hraničný plot a dokonca sa na územie Izraela dostali využitím paraglajdingu.