27. máj. 2024 o 17:00
izabela, Koktejl

Tínedžerku Miu († 19) upokojovali, že má bežný vírus: Náhla smrť! Mamu prosila, aby ju nenechala zomrieť

placeholder
Mia podľahla strašnej chorobe.
Zdroj: justgiving.com/fundraising/mel-ginever

Tínedžerke povedali, že má obyčajný vírus.

Zaujímavosti
27. máj. 2024 o 17:00
Tínedžerku Miu († 19) upokojovali, že má bežný vírus: Náhla smrť! Mamu prosila, aby ju nenechala zomrieť

Tínedžerke povedali, že má obyčajný vírus.

Devätnásťročná Britka Mia Ginever zomrela 9. marca 2022 na jednotke intenzívnej starostlivosti po tom, ako niekoľko dní bojovala s bakteriálnou meningitídou, informuje denník The Sun.

To, čo sa začalo bolesťami v krku, sa rýchlo vystupňovalo do ubíjajúcej bolesti hlavy a vyrážky. „Mia prišla o celú svoju budúcnosť bez vlastného zavinenia. Mala svetu toľko čo dať a bola pripravená na život,“ povedala mama dievčiny Mel.

Po týždni zhoršujúcich sa príznakov išla Mia na pohotovosť. Tínedžerke povedali, že má obyčajný vírus. Príznaky sa ale naďalej zhoršovali, pretože sa u nej objavila pálčivá bolesť v hlave. Všimla si aj červené škvrny, ktoré nemizli.

Tínedžerka sa spolu s mamou vrátila na pohotovosť. Tam sa u nej objavila stuhnutosť krku a začala výrazne blúzniť. To a ďalšie príznaky mali byť pre lekárov varovným signálom meningitídy a sepsy, uviedli jej rodičia.

Keď sa okolo nich zbehli lekári a zdravotné sestry, Mel povedala, že jej dcéra vyslovila srdcervúcu prosbu. „V jednom momente sa na mňa obrátila a povedala: Mami, prosím, nenechaj ma zomrieť. Sľúbila som jej, že to neurobím. Dôverovali sme lekárom, že urobia správne rozhodnutia. Keby som mala akékoľvek tušenie, že zomrie, konala by som,“ povedala pre portál The Times.

Lekár, ktorý ukončil základný výcvik, ale stále sa vzdelával v špecializovanej oblasti medicíny, Miu nakoniec prezrel päť hodín po jej príchode. Opäť trval na tom, že chorobu spôsobil vírus, odmietol urobiť ďalšie krvné testy alebo jej podať antibiotiká. Namiesto toho tínedžerke podával tekutiny a lieky proti bolesti, ktoré podľa odborníkov boli náplasťou, ktorá mala zamaskovať príznaky meningitídy.

Nový lekár na smene nariadil ďalšie testy, ktoré potvrdili baktériu meningitídy B ako príčinu Miinej choroby. Osem hodín po príchode do nemocnice dostala antibiotiká, ale potom už bolo neskoro. Tínedžerka utrpela silný opuch mozgu a o dva dni neskôr zomrela. Nemocnica Frimley Park akceptovala svoje zlyhanie pri správnom posúdení meningitídy a sepsy a pri podávaní antibiotík.

„Keď som prišiel do nemocnice, bol som šokovaný stavom vecí. Starostlivosť bola príšerná," hovorí otec zosnulej. Od Miinej smrti jej rodičia zvyšujú povedomie o vakcíne proti meningitíde typu B a vyzývajú mladých ľudí, aby sa dali zaočkovať.