15. jún. 2024 o 18:00
jž, Koktejl

Odborníci tušia, aká bude tohtoročná zima: Spustí táto anomália drastické mrazy?!

placeholder
Spustí táto anomália drastické mrazy? (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Takéto predpovede sú vo oveľa spoľahlivejšie ako tie atmosférické.

Zaujímavosti
15. jún. 2024 o 18:00
Odborníci tušia, aká bude tohtoročná zima: Spustí táto anomália drastické mrazy?!

Takéto predpovede sú vo oveľa spoľahlivejšie ako tie atmosférické.

V severnom Pacifiku sa vytvára silná oceánska anomália, ktorá sa spája s globálnym systémom počasia. Tieto silné anomálie môžu ovplyvniť regionálne počasie a morské ekosystémy a budú mať vplyv aj na sezónne počasie od jesene a v zime 2024/2025, informuje portál severe-weather.eu.

Oceánske anomálie sú zvyčajne výsledkom tlakových a poveternostných zmien. Väčšie oblasti neobvyklých teplôt oceánu však môžu byť aj znakom rozsiahlych zmien, ktoré môžu mať význam pre budúce počasie a dokonca aj pre celé poveternostné sezóny.

Podľa anomálií v oceánoch sa už dá odhadnúť, aké počasie nás v zime čaká. Predpovede oceánov sú vo všeobecnosti oveľa spoľahlivejšie ako atmosférické predpovede a majú známy spätný záznam, ktorý to dokazuje. Podľa predpovedí teploty oceánu na december odborníci očakávajú chladný vzor pozdĺž Severnej Ameriky a teplejší vzor v severnom Pacifiku.

"Keď sa pozrieme na anomáliu povrchovej teploty, vidíme, že negatívna PDO (Pacifická dekádová oscilácia) podporuje chladnejšie zimy na severe a severozápade Spojených štátov a v západnej Kanade," tvrdia odborníci. Naopak, miernejšie zimy očakávajú na juhovýchode Spojených štátov.

Počasie bude ovplyvnené aj studenou fázou javu La Niña, ktorý drasticky ovplyvňuje počasie počas zimy. "Zatiaľ čo v apríli 2024 sme stále v období El Niño, numerický model ukazuje silné signály prechodu k La Niña toto leto a budúcu zimu," hovorí meteorológ spoločnosti OpenSnow Zach Butler.

Podľa neho sme v predchádzajúcich rokoch boli svedkami krutých zím spôsobených účinkami javu La Niña. Odborníci však upozorňujú, že na rozdiel od Kanady a Spojených štátov majú tieto anomálie oveľa menší vplyv na počasie v Európe.