Jednak zvyšuje riziko vzniku rakoviny, srdcových ochorení, cukrovky, obezity a hormonálnych porúch, ale je aj príčinou mnohých psychických problémov. Vedci zistili, že nespavosť zvyšuje nielen riziko samovraždy, ale aj riziko, že človek bude vraždiť. Medzi ľuďmi trpiacimi nedostatkom spánku je osemkrát viac vrahov ako medzi tými, ktorí majú dostatok kvalitného spánku.
Americkí vedci sledovali viac ako 100-tisíc Američanov počas 15 rokov a zistili znepokojujúcu súvislosť medzi týmto správaním. Ľudia, ktorí spali zle a nedostatočne, mali osemkrát vyššiu pravdepodobnosť, že spáchajú vraždu o druhej hodine ráno. Ich riziko samovraždy sa o tretej hodine ráno zvýšilo päťnásobne.
„Narušený spánok môže akútne narušiť racionálne myslenie, čo môže u zraniteľných jedincov viesť k impulzívnemu správaniu. Riziko samovrážd a vrážd v noci je vyššie, ako sa očakávalo na základe počtu ľudí, ktorí sú v tom čase hore. Riziko v noci bolo väčšie u mladých dospelých a u osôb intoxikovaných alkoholom, ale nie u osôb, ktoré mali v minulosti samovražedné myšlienky alebo pokusy o samovraždu,“ povedal hlavný autor štúdie Dr. Andrew Tubbs z Arizonskej univerzity.