Psychológovia varujú, že extrémne súťaživí ľudia a tí, ktorí sa chcú neustále zavďačiť ostatným, mohli byť vychovaní narcistickými rodičmi. Podľa profesorky Wendy Behary a doktora Craiga Malkina existuje šesť znakov, ktoré si treba všímať, píše DailyMail.
Podľa profesorky Behary je prvým znakom neschopnosť povedať "nie". “Nie sú schopní o sebe povedať, že sú dôležití, že majú potreby,“ objasnila. Malkin dodáva, že deti narcistických rodičov sa cítia ako blázni či sebci za to, že vyjadrujú tie najzákladnejšie potreby, čo vedie k tomu, že sa v neskoršom živote stanú poddajnými.
2. Preberanie toxických vzorcov správania
Ďalším kľúčovým prejavom toho, že človek vyrastal v prostredí duševne nezdravého rodiča je, že sám má toxickú osobnosť. Podľa popredného psychológa sú tieto vlastnosti, vrátane manipulácie s cieľom ponížiť a vyvolať pocity viny, často naučeným správaním.
3. Súrodenecká rivalita ako dôsledok narcistického prostredia
Odborníci dodali, že deti narcistických rodičov sú často nadmerne súťaživé voči svojim súrodencom, pretože bojujú o pozornosť, pričom jedno dieťa často dostáva pochvaly a druhé sa musí vyrovnávať s výčitkami a nevraživosťou. “Extrémne narcistické osoby milujú vyzdvihovať ľudí na piedestál rovnako, ako ich z neho zrážať,“ vysvetlil Malkin.
4. Parentifikácia dieťaťa
Štvrtým znakom je, že deti narcistických rodičov často znášajú oveľa väčšiu emocionálnu záťaž ako ich rodičia a niekedy môžu zastávať rolu partnera namiesto dieťaťa. “Celé detstvo strávili udržiavaním mieru, keďže sa musia vyrovnať s určitou dramatičnosťou rodiča, a tak boli nútené vzdať sa mnohých svojich vrodených detských potrieb,“ priblížila Behary.
5. Závislosť od vonkajšieho ocenenia
Za piaty znak, ktorý možno spozorovať považuje doktorka potrebu detí pýšiť sa uznaním, ktoré získali v škole a v dospelosti. “Dieťa narcisa sa naučí, že jediné, na čom záleží, je to, čo dokážu dosiahnuť vo svete,“ objasnil Malkin. Dodal, že potomkovia týchto rodičov majú často nadmernú potrebu dosahovať vyššie výkony a sociálny status pre vidinu chvály.
6. Strata identity
Nakoniec odborníci odhalili, že deti narcistov neraz bojujú s formovaním vlastného ja, pretože ich rodičia sa často snažia žiť prostredníctvom svojich detí a tlačia ich do kariéry, ktorú by si sami želali. “Mnohé deti majú pocit, že sú skôr odrazom svojho rodiča ako samy sebou‘,“ vysvetlila profesorka
Odborníci však tvrdia, že tento deštruktívny cyklus je možné prerušiť. Prvým krokom je uvedomenie si potrieb, ktoré vaši rodičia možno nedokázali uspokojiť, keď ste boli dieťa, a naučiť sa ich akceptovať. “Musia sa naučiť vyjadrovať zraniteľné pocity ako je smútok, osamelosť a strach,“ dodal Malkin.