29. feb. 2024 o 20:00
izabela, Koktejl

Akú máte farbu moču? Lekári prezradili, čo presne to znamená: Kedy máte vážny problém!

placeholder
Farba moču napovie veľa (ilustračná foto).
Zdroj: iStock

Odborníci odhalili príčiny zmeny farby vášho moču.

Zaujímavosti
29. feb. 2024 o 20:00
Akú máte farbu moču? Lekári prezradili, čo presne to znamená: Kedy máte vážny problém!

Odborníci odhalili príčiny zmeny farby vášho moču.

Ak ste sa niekedy po použití toalety pozreli späť na toaletu, možno ste si všimli, že váš moč sa javí svetlejší alebo tmavší ako zvyčajne. Je všeobecne známe, že svetlo sfarbený alebo číry moč je znakom toho, že ste dobre hydratovaní, zatiaľ čo tmavšia farba môže znamenať, že potrebujete piť viac vody. Tekutiny totiž riedia žlté pigmenty v moči, informuje denník Daily Mail.

„Keď pijete menej, žltá farba je výraznejšia,“ vysvetľuje Ashley Pountneyová, asistentka lekára v odbore urológia v Mayo Clinic Health System v Austine a Albert Lea v Minnesote.

Váš moč však vôbec nemusí byť žltý. Pani Pountneyová prezradila, že moč môže byť hnedý, červený, zelený alebo dokonca modrý.

A hoci niekedy to môže byť spôsobené tým, že ste začali užívať nové lieky, meniaca sa farba vo vašej záchodovej mise môže odhaliť, že príliš veľa cvičíte, máte infekciu močových ciest (UTI) alebo môžete trpieť problémami, ako je vnútorné krvácanie alebo zablokovanie pečene.

„Ak máte obavy, poraďte sa so svojím zdravotníckym tímom, najmä ak máte bolestivé močenie alebo tmavý oranžový moč, čo môže byť znakom toho, že vaša pečeň nepracuje správne,“ vysvetľuje pani Pountneyová.

Červená alebo ružová farba

Moč, ktorý je červený alebo ružový, môže byť znepokojujúci. Podľa pani Pountneyovej je to preto, že ide o krvácanie do močových ciest. To je bežne spôsobené stavmi, ako je zväčšená prostata, obličkové kamene a cysty, pretože tieto problémy môžu spôsobiť prasknutie ciev tlakom na močové cesty.

Pani Pountneyová uviedla, že lieky používané na liečbu tuberkulózy môžu viesť k zvýšenému krvácaniu. Okrem toho upozornila, že nie každý červený moč je znakom krvi. „Červená repa, černice a rebarbora môžu zmeniť farbu moču na červenú alebo ružovú," povedala.

Oranžová

Ak je váš moč oranžový, môže to byť spôsobené protizápalovými liekmi, ktoré užívate. Medzi ne patria voľnopredajné lieky, ako je fenazopyridín, ktorý sa predáva pod obchodným názvom AZO. Tento liek obsahuje oranžovo-červené farbivo, ktoré môže zmeniť farbu moču.

„Lieky na zápchu môžu meniť farbu moču na oranžovú, rovnako ako lieky, ktoré zmierňujú opuchy a podráždenie, a niektoré lieky na chemoterapiu rakoviny," povedala pani Pountneyová.

Medzi ne patrí aj sulfasalazín, ktorý sa používa na liečbu zápalových ochorení, ako je ulcerózna kolitída a reumatoidná artritída, uvádza GoodRx. Bolo tiež dokázané, že jeho účinok mení farbu potu a sĺz na oranžovú.

Okrem toho môžu byť vinníkom aj doplnky stravy. Niektoré vitamíny, ako napríklad A a B-12, môžu meniť farbu moču na oranžovú alebo žltooranžovú," povedala pani Pountneyová. Tieto vitamíny obsahujú betakarotén, pigment, vďaka ktorému sú potraviny ako mrkva oranžové, uvádza GoodRx.

Oranžový moč však môže znamenať aj vážnejší problém. „Oranžový moč môže byť znakom problému s pečeňou alebo žlčovodom, hlavne ak máte aj svetlú stolicu," povedala pani Pountneyová. „Dehydratácia tiež môže spôsobiť, že váš moč bude vyzerať oranžovo."

Modrá alebo zelená

Pani Pountneyová uviedla, že jednou z častých príčin sú farbivá používané pri lekárskych testoch. Bežným príkladom je metylénová modrá, farbivo na vodnej báze, ktoré sa používa pri skenovaní a operáciách na zistenie ochorení. Používa sa aj na liečbu methemoglobinémie.

„Niektoré lieky na depresiu, vredy a reflux kyseliny môžu zmeniť farbu moču na zelenomodrú," povedala pani Pountneyová. Patrí medzi ne amitriptylín, bežné antidepresívum, Reglan, ktorý sa používa na liečbu nevoľnosti, a cimetidín, voľnopredajný liek proti refluxu, uvádza GoodRx.

Pani Pountneyová tiež upozornila, že zriedkavá genetická porucha familiárna benígna hyperkalciémia môže u detí spôsobiť modrý moč.

Tmavohnedý

„Konzumácia veľkého množstva fazule, rebarbory alebo aloe môže spôsobiť tmavohnedý moč," povedala pani Pountneyová. Okrem toho poznamenala, že niektoré lieky, vrátane tých, ktoré sa používajú na liečbu a prevenciu malárie, zápchy, vysokej hladiny cholesterolu a záchvatov, ako aj antibiotiká a svalové relaxanty, môžu stmaviť moč.

Podľa GoodRx medzi najbežnejšie príklady patrí antikonvulzívum Dilantin, voľnopredajné preháňadlo Senna a liek na Parkinsonovu chorobu Levodopa.

„Niektoré poruchy pečene a obličiek a infekcie močových ciest môžu spôsobiť tmavohnedú farbu moču," uviedla pani Pountneyová. Moč môže stmavnúť napríklad pri zablokovaní žlčovodu. Vnútorné krvácanie môže stmavnúť na hnedú alebo kolovú farbu. A ak príliš veľa cvičíte, mohlo by to viesť k poškodeniu svalov, ktoré spôsobuje hromadenie odpadu v tele a stmavnutie moču.