Odborníci varujú pred rapídnym nárastom prípadov závažného ochorenia srdca, ktoré v súčasnosti trápi milióny ľudí po celom svete. Upozorňujú, že tento stav môže zapríčiniť viaceré potenciálne smrteľné choroby, vrátane infarktu, srdcového zlyhania, arytmie či dokonca problémov s cievami a mŕtvice. Ako informoval portál New York Post, preto je podľa nich dôležité vedieť o bežných príznakoch, ktoré môžu naznačiť, kedy by ste mali navštíviť lekára.
Periférne artériové ochorenie (PAO) je závažný stav vedúci k zhoršeniu prekrvenia tela, ktorý postihuje tepny, a to najmä na dolných končatinách. Ako uviedol cievny chirurg Young Erben, najčastejšie sa prejavuje bolesťou nôh pri chôdzi, no často sa lekári stretávajú aj s nebezpečnejšími prípadmi. "Niekedy je prietok krvi taký narušený, že pacienti pociťujú bolesti aj pri odpočívaní a často sa im vytvárajú rany na prstoch a chodidlách," poznamenal.
Predpokladá sa, že viac ako 12 miliónov Američanov trpí touto chorobou, čo zvyšuje pravdepodobnosť výskytu kardiovaskulárnych ochorení. Odborníci tvrdia, ak sa cholesterol a tuk hromadia v tepnách nôh, pravdepodobne sa hromadia aj v iných hlavných cievach vrátane tých, ktoré zásobujú srdce a mozog. Medzi rizikové faktory PAO patrí užívanie tabakových výrobkov, sedavý spôsob života, vek nad 50 rokov, vysoký krvný tlak a hladina cholesterolu, cukrovka či výskyt tohto ochorenia u iných členov rodiny.
Erben tvrdí, že samotná liečba závisí od závažnosti prípadu. Varuje však, že ak sa nerieši, môže spôsobiť otvorené rany, ktoré sa nedokážu zahojiť. To môže viesť k odumretiu tkaniva a v závažných prípadoch aj k amputácii celej končatiny.
Cievny špecialista preto odporúča, aby ste sa zamerali najmä na tieto tri príznaky, a to opakujúce sa kŕče v nohách, nevysvetliteľné bolesti dolných končatín a podivné rany, ktoré sa veľmi ťažko hoja. "Ľudia majú tendenciu ignorovať práve tieto mierne príznaky. Bohužiaľ, často si neuvedomujú, že majú problém, až kým sa nezmení na vážnu vec," vysvetlil Erben.
Odborník tiež radí ísť na prechádzku trikrát až päťkrát týždenne, a to minimálne na 30 minút, pričom treba sledovať bolesť nôh, kŕče alebo napätie v lýtkach. "Videl som to u svojich pacientov. V priebehu troch až šiestich mesiacov, ak sa veľmi usilovne venujú chôdzi, sa ich celková bolesť zmiernila a ľudia, ktorí sú vo veľmi skorom štádiu PAO, sa dokázali vrátiť takmer do normálu," ozrejmil Erben s tým, že ak chôdza nepomáha, na zlepšenie prietoku krvi môžu lekári použiť lieky alebo chirurgický zákrok.