20. aug. 2022 o 17:00
krsk, Koktejl

Aká jeseň čaká Európu? Závažný scenár meteorológov: Toto tu nebolo celé dekády

placeholder
Na začiatku jesene nepostrehneme zmenu počasia (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Meteorológovia zo spoločnosti AccuWeather prišli s dlhodobou prognózou na jeseň. Čo nás čaká a neminie?

Zahraničné správy
20. aug. 2022 o 17:00
Aká jeseň čaká Európu? Závažný scenár meteorológov: Toto tu nebolo celé dekády

Meteorológovia zo spoločnosti AccuWeather prišli s dlhodobou prognózou na jeseň. Čo nás čaká a neminie?

Prechod z leta do jesene mnohí Európania prakticky nepocítia. Môže za to teplé a suché počasie. Väčšina Európy bojovala posledné mesiace s rekordnými horúčavami, suchom a lesnými požiarmi, ktoré ovplyvnili celé fungovanie cez leto.

Západná Európa má za sebou jednu z najintenzívnejších júnových vĺn horúčav vôbec, extrémy sa ešte zintenzívnili s príchodom júla. Rekordné teploty namerali od Portugalska, Francúzska, až po Spojené kráľovstvo, uvádza portál 24sata.hr s odvolaním sa na AccuWeather.

Bude teplejšie ako zvyčajne

Pokračovanie teplého počasia v západnej a strednej Európe počas jesenných mesiacov predpovedá aj skúsený meteorológ Tyler Roys. „Vo všeobecnosti bude teplo a nastane pomalý prechod na obvyklé teploty," uviedol Roys.

Očakáva sa, že vysoký tlak, ktorý toto leto viedol k extrémnym horúčavám, bude pretrvávať minimálne počas prvej časti jesene. A to znamená, že teploty budú o 1-2 stupne nad normálnou hranicou vo väčšine krajín západnej a strednej Európy. Londýn, ktorý mal 19. júla rekordných 40 stupňov, zaznamenáva v septembri zvyčajne 16 - 21 stupňov. Ako postupuje jeseň, teploty tam klesajú na 10 stupňov, a to zväčša v novembri.

V Paríži sa teploty držia medzi 21 a 23 stupňami a dramaticky klesnú v októbri a novembri. Madrid začína jeseň zvyčajne s teplotami okolo 27 stupňov, potom klesnú na 15 - 10 stupňov.

Meteorológ Roys tvrdí, že množstvo miest v Európe nedosiahne normálne teploty do novembra. Dáta od Európskeho observatória pre sledovanie sucha v júli ukázali, že viac ako 60 % kontinentu čelilo suchu. To ovplyvnilo všetko, od poľnohospodárstva, riečnej dopravy, dopravy tovarov a samotného využitia vody. Meteorológovia hovoria, že sucho môže hrať veľkú úlohu aj na jeseň.

Extrémne sucho a hrozba lesných požiarov

Vyhliadky na dážď, ktorý by skoncoval so suchom v najviac zasiahnutých regiónoch, nie sú sľubné. Počasie bude suchšie ako normálne v oblasti od Pyrenejského polostrova po Francúzsko, Taliansko a dokonca hore na sever - po južné časti Británie. „Mohlo by ísť o najhoršie sucho pre južné Anglicko, Francúzsko a Nemecko za posledné dekády," uvádza Roys.

Predĺžené obdobie sucha bude ďalej spôsobovať problémy s dodávkami jedla a vody a transportom tovaru v Európe kvôli extrémne nízkej hladine riek. Sezóna lesných požiarov , ktorá typicky ustáva v septembri a na začiatku októbra, bude podľa meteorológa Alana Repperta pokračovať do jesene.

Oblastí ušetrených pred zvýšeným rizikom požiarov bude v Európe veľmi málo, najmä začiatkom jesene, ale ako zdôraznila meteorologička Alyssa Smithmyer, existuje jeden región, v ktorom je nižšie riziko požiarov.

V pobaltských krajinách spadlo za posledných pár mesiacov viac zrážok, ako vo väčšine Európy. Pokiaľ ide o lesné požiare, v porovnaní so zvyškom Európy je táto oblasť oveľa bezpečnejšia.

Búrky na konci jesene

Kým oblasti Londýna a Oxfordu v Anglicku ostanú prevažne suché, častejšie búrky sa môžu neskôr na jeseň vyskytnúť na zvyšku územia Spojeného kráľovstva, v častiach Írska a Nórska.

Tie oblasti budú zasiahnuté dažďami a teploty tam môžu klesnúť pod tradičné hodnoty. Chlad bude počas druhej polovice jesene dominovať na severe Európy, kde budú búrky častejšie a koncom novembra sa nad Anglicko a pobaltské krajiny rozprestrie búrkový a studený front.

Odlišné počasie v Európe

Rôznorodé podmienky na jeseň čakajú juhovýchodnú časť Európy, vrátane Grécka a zvyšku balkánskych krajín. Meteorológ Roys očakáva niekoľko vĺn horúčav na začiatku jesene, než prídu zmeny v počasí. K zvýšeniu zrážok by mohlo dôjsť v druhej polovici sezóny.

„Ak bude nadpriemerne teplé počasie pokračovať a teplota vody ostane vysoká, znásobia sa šance pre vznik medikánu," uvádza Roys. Pojem medikán odkazuje na búrku, ktorá vzniká v teplých vodách Stredozemného mora. Môže priniesť silný vietor a dážď.

Tento scenár by bol jedinou nádejou Európy pre úľavu od neustáleho sucha. Ak k tomu scenáru nedôjde, alarmujúce sucho v južnom Francúzsku, Taliansku a na Balkáne potrvá aj na jeseň, myslí si meteorológ.