Asi dvadsaťštyri kilometrov nad povrchom Zeme sa v jej atmosfére nachádza vrstva trojitej molekuly kyslíka známej ako ozón. Práve táto "šupka" v stratosfére chráni všetko živé pred zničujúcimi UV lúčmi. Lenže človek uvoľňuje do atmosféry plyny, ktoré ozón rozkladajú.
A tak sa vrstva stenčuje a objavujú sa v nej diery. Najčastejšie v oblasti južného pólu. Lenže podľa kanadských vedcov existuje diera aj nad trópmi, takže v ohrození života sú miliardy organizmov a ľudí vyskytujúcich sa v týchto oblastiach. Nová diera, o ktorej informoval časopis AIP Advances, má byť sedemkrát väčšia ako diera o rozlohe štrnástich a pol milióna štvorcových kilometrov nad Antarktídou.
„Trópy tvoria polovicu povrchu planéty a sú domovom asi polovice svetovej populácie. Existencia tropickej ozónovej diery môže spôsobiť veľké znepokojenie po celom svete. Úbytok ozónovej vrstvy môže viesť k zvýšenému prízemnému UV žiareniu, ktoré môže zvýšiť riziko rakoviny kože a šedého zákalu u ľudí, rovnako ako oslabiť ľudský imunitný systém, znížiť produktivitu poľnohospodárstva a negatívne ovplyvniť citlivé vodné organizmy a ekosystémy,“ uviedol autor objavu Qing-Bin Lu z University of Waterloo.
Predpokladá sa, že diera nad oblasťou trópov existuje od osemdesiatych rokov, pričom vedci jej existenciu dokázali modelovaním objaviť len nedávno. Lenže podľa experta na ozónovú vrstvu doktora Paula Younga z Lancaster University „objavená“ diera neexistuje.
„Neexistuje žiadna tropická ozónová diera, ktorá by bola poháňaná autorom navrhovanými elektrónmi z kozmických lúčov alebo inak. Dlhodobé zmeny a medziročná variabilita ozónovej vrstvy v tropickej nižšej stratosfére sú dobre známe ako výsledok tak procesov riadených človekom, ako aj prírodných faktorov. Od roku 2000 sa úrovne tropického stratosférického ozónu skutočne stále znižujú, ale to je spôsobené zmenami v atmosférických pohyboch, ktoré sa očakávajú so zmenou klímy. Autorova identifikácia tropickej ozónovej diery spočíva v tom, že sa pozerá na percentuálne zmeny ozónu skôr ako na absolútne zmeny, pričom tie sú oveľa dôležitejšie pre poškodenie UV žiarením, ktoré sa dostáva k povrchu. Je zaujímavé, že jeho článok tiež nevychádza z rozsiahlej literatúry, ktorá skúma a dokumentuje trendy ozónu vo všetkých oblastiach atmosféry,“ uviedol doktor Young.
V roku 2018 autori štúdie OSN uviedli, že sa očakáva, že sa antarktická ozónová diera postupne uzavrie a vráti sa na úroveň zo šesťdesiatych rokov minulého storočia.