25. jún. 2024 o 17:40
TASR, Koktejl

Hrôza na demonštráciách: Po zásahu polície hlásia najmenej desať mŕtvych

placeholder
Policajti strieľajú slzotvorným plynom počas protestu proti navrhovanému zvýšeniu daní v návrhu zákona o financiách, ktorý má byť predložený parlamentu v Nairobi, Keňa.
Zdroj: TASR/AP

Demonštranti vtrhli do budovy parlamentu.

Krimi
25. jún. 2024 o 17:40
Hrôza na demonštráciách: Po zásahu polície hlásia najmenej desať mŕtvych

Demonštranti vtrhli do budovy parlamentu.

Najmenej desať ľudí zahynulo, keď dav demonštrantov v utorok vtrhol do budovy kenského parlamentu a polícia na situáciu reagovala streľbou. Demonštranti v Keni protestujú proti zavedeniu nových daní, informovala agentúra Reuters, na ktorú sa odvoláva TASR.

Časť budovy kenského parlamentu sa po vpáde tisícov demonštrantov ocitla v plameňoch. Tí požadovali, aby poslanci nepodporili kontroverzný návrh zákona, ktorým sa zavádzajú nové dane. V krajine už roky pretrváva frustrácia z vysokých životných nákladov.

Protestujúci sa cez policajné barikády dostali do parlamentu krátko po tom, ako poslanci zákon schválili. Vládni zákonodarcovia údajne utiekli cez tunel, pričom demonštranti umožnili opozičným poslancom, ktorí zákon nepodporili, z obkľúčenej budovy odísť. Novinári videli pred budovou parlamentu po streľbe najmenej troch mŕtvych.

Agentúra AP uviedla, že protestujúcich bolo počuť kričať: "Ideme si po každého politika". Polícia strieľala ostrými nábojmi a proti protestujúcim použila slzotvorný plyn. Kenská komisia pre ľudské práva zverejnila video, na ktorom policajti strieľajú na demonštrantov, a uviedla, že voči policajtom bude vyvodená zodpovednosť. Minulý týždeň pri podobných protestoch údajne zahynuli dvaja ľudia.

Predsedníčka Kenskej advokátskej komory Faith Odhiambová v utorok uviedla, že 50 Keňanov vrátane jej osobného asistenta uniesli pravdepodobne policajti. Podľa miestnej občianskej spoločnosti sú medzi nezvestnými aj demonštranti, ktorých pred očakávanými utorkovými protestmi odvliekli policajti z ich domovov, pracovísk a verejných priestranstiev.

Predstavitelia polície bezprostredne nereagovali na tieto tvrdenia. Predseda parlamentu Moses Wetangula nariadil policajnej inšpekcii, aby poskytla informácie o mieste pobytu osôb, ktoré boli podľa opozície unesené.

Prezident William Ruto sa nachádzal mimo Nairobi na podujatí Africkej únie. V nedeľu vyhlásil, že je hrdý na mladých ľudí, ktorí si prišli splniť svoju demokratickú povinnosť, a povedal, že sa bude zaoberať ich problémami.