11. júl. 2025 o 15:12
TASR, Koktejl

Zoznam je nekonečne dlhý: Na ktoré operácie sa čaká na Slovensku najdlhšie?

placeholder
Na zozname na plánovanú zdravotnú starostlivosť čaká takmer 84 000 ľudí. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Analýza ukazuje výrazné rozdiely medzi tromi zdravotnými poisťovňami v počte poistencov, ktorí prekročili lehotu časovej dostupnosti, ktorá je stanovená legislatívou.

Slovensko
11. júl. 2025 o 15:12
Zoznam je nekonečne dlhý: Na ktoré operácie sa čaká na Slovensku najdlhšie?

Analýza ukazuje výrazné rozdiely medzi tromi zdravotnými poisťovňami v počte poistencov, ktorí prekročili lehotu časovej dostupnosti, ktorá je stanovená legislatívou.

Na zozname poistencov čakajúcich na plánovanú zdravotnú starostlivosť bolo ku koncu februára 83 599 ľudí. Najvyšší počet čakajúcich poistencov bol k tomuto dátumu zo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a to 50 185, nasledujú súkromné zdravotné poisťovne Dôvera (25.067) a Union (8347). Najviac ľudí čaká na operáciu bedrových či kolenných kĺbov. Vyplýva to z analýzy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Analýza ukazuje výrazné rozdiely medzi tromi zdravotnými poisťovňami v počte poistencov, ktorí prekročili lehotu časovej dostupnosti, ktorá je stanovená legislatívou. Najvyšší počet poistencov má VšZP (23 274), Dôvera evidovala 3 902 poistencov, ktorí prekročili lehotu a Union ZP 1 169.

Na Slovensku už dlhodobo najviac poistencov čaká na operatívne riešenie kolenného (6 499) a bedrového (3 938) kĺbu a operáciu katarakty - šedého zákalu (289). „Bez ohľadu na prevádzkovateľa nemocnice a zdravotnú poisťovňu sa na totálnu endoprotézu (TEP) kolenného alebo bedrového kĺbu čaká v priemere okolo desať mesiacov a na operáciu katarakty necelé dva mesiace,“ priblížil úrad.

Zdravotné poisťovne odmietli spolu 17 082 návrhov, najviac vo VšZP (23 percent), následne v Union ZP (19 percent), najmenej v Dôvere (16 percent). Hlavnými dôvodmi odmietnutia boli nedoplnenie údajov v zákonnej lehote (46,7 percenta), duplicitné návrhy na rovnaký výkon (20,3 percenta) a neúplné návrhy od poskytovateľov jednodňovej zdravotnej starostlivosti (10,8 percenta).

Za rok 2024 a do februára tohto roku bolo vyradených až 311 376 návrhov, prevažne z dôvodu, že poistencovi už bola starostlivosť poskytnutá, zmenil sa jeho zdravotný stav alebo návrh nebol aktualizovaný viac ako 180 dní.

ÚDZS v tejto súvislosti identifikoval viacero systémových nedostatkov. Odporúča zefektívniť plánovanie výkonov a manažment kapacít, zlepšiť spoluprácu s poskytovateľmi, zaviesť účinnejšiu kontrolu a pravidelné aktualizácie údajov, poskytovať transparentné štatistiky a informovať poistencov o ich právach a aktívne ponúkať alternatívnych poskytovateľov pri prekročení lehoty čakacej doby.

„Cieľom týchto zmien je skrátiť čakacie doby, zabezpečiť rovnosť prístupu k zdravotnej starostlivosti a zvýšiť transparentnosť v systéme,“ dodal predseda úradu Michal Palkovič.

Ministerstvo zdravotníctva SR od januára zaviedlo maximálne čakacie lehoty pre stovky plánovaných zákrokov. Zmenu priniesla novela vyhlášky o kategorizácii ústavnej starostlivosti. Zdravotné poisťovne sú povinné zabezpečiť poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti v stanovených lehotách, inak musia navrhnúť iného poskytovateľa alebo preplatiť zákrok aj u nezmluvného subjektu. Zavedenie maximálnych čakacích lehôt je súčasťou reformy nemocníc.