Moderátorka Adela Vinczeová využíva svoju popularitu a záujem ľudí na sociálnych sieťach na dobrú vec. Často upriamuje pozornosť na rôzne dôležité témy a organizácie, o ktorých by mali Slováci vedieť, alebo potrebujú pomoc. Jednou z takýchto neziskoviek je aj Jeden rodič. Jedná sa o neziskovú organizáciu, ktorá poskytuje komplexnú odbornú a humanitárnu pomoc pre osamelých rodičov a ich deti.
Známa tvár z televíznych obrazoviek na svojom instagramovom profile ukázala správu, ktorou by chcela inšpirovať aj ďalších ľudí. "Ahoj, len chcem ešte raz poďakovať za tento tip na Jedného rodiča. Veci vytriedené, odovzdané aj s detskou jedálenskou stoličkou. Nám sa uvoľnila izba, karma sa zlepšila a dobrý pocit sa dostavil. Už som toto združenie propagoval aj v mojom okolí," prečítala si Adela v správe.
Určite ju potešilo, že niekto vďaka jej príspevku spravil dobrú vec a pomohol iným. "Keď máte niečo, čo by potrebovali jednorodičia..." napísala moderátorská hviezda, čím opäť vyzvala ľudí.
Koľko je na Slovensku jednorodičovských rodín?
V neúplných rodinách na Slovensku žije viac ako 860 000 ľudí. Tvoria pritom 357 000 rodín, je to asi štvrtina všetkých rodín na Slovensku. Až 86 percent pritom tvoria rodiny s osamelou matkou. TASR o tom informovala hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov Štatistického úradu (ŠÚ) SR Jasmína Stauder.
Neúplné rodiny s osamelými matkami vznikajú najmä rozvodom páru alebo ovdovením matky. Približne štvrtina rodín s osamelou matkou ako neúplná už vznikne. "Matky mladšie ako 39 rokov sú najčastejšie slobodné, od 40 do 59 rokov rozvedené a nad 60 rokov už dominujú ovdovelé," povedala Stauder. Rodiny osamelých matiek žijú viac v mestách (56 percent). Osamelí rodičia tiež vo väčšine prípadov vychovávajú jedno dieťa (64 percent). Asi štvrtina prípadov je s dvomi deťmi. Ostatní rodičia majú tri a viac detí.
Osamelé matky podľa štatistík prenášajú národnosť na svoje deti. "Obzvlášť to platí v prípade, ak je matkou Slovenka. Iba 1,3 percenta detí do 15 rokov, ktoré majú matku Slovenku, má deklarovanú odlišnú etnicitu, pravdepodobne po otcovi, s ktorým nežijú," doplnila hovorkyňa.
Tento trend je slabší v prípadoch, keď je matkou žena s maďarskou alebo rómskou národnosťou. Desať percent detí týchto žien má slovenskú národnosť. Odklon od trendu je ešte silnejší pri skupine žien s rusínskou národnosťou. Takmer 35 percent detí osamelých matiek s touto národnosťou má podľa štatistického úradu národnosť slovenskú.