22. apr. 2024 o 10:39
TASR, Koktejl

Blízky človek Putina po ráznom kroku USA: Rusko má teraz všetky dôvody na to, aby...

placeholder
Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj: TASR/AP

Rovnaký krok by mal podľa neho zničujúce dôsledky pre ekonomiku EÚ.

Zahraničné správy
22. apr. 2024 o 10:39
Blízky človek Putina po ráznom kroku USA: Rusko má teraz všetky dôvody na to, aby...

Rovnaký krok by mal podľa neho zničujúce dôsledky pre ekonomiku EÚ.

Rusko má teraz všetky dôvody na to, aby skonfiškovalo majetky Západu, vyhlásil v pondelok predseda dolnej komory ruského parlamentu - Štátnej Dumy - Vjačeslav Volodin. Reagoval tak na schválenie zákona americkou Snemovňou reprezentantov, ktorý umožní vláde zhabať zmrazené ruské aktíva v USA a poslať ich Ukrajine. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Členovia snemovne hlasovali o troch návrhoch zákonov vyčleňujúcich celkovo vyše 95 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, Izraelu a spojencom USA v indo-tichomorskom regióne. Prijali ich spolu so zákonom týkajúcim sa priorít zahraničnej politiky a národnej bezpečnosti.

Rusko "má teraz všetky dôvody prijímať symetrické rozhodnutia vo vzťahu k zahraničným aktívam," uviedol Volodin. Dodal, že v zahraničí je zmrazených približne 280 miliárd dolárov ruských aktív, pričom iba päť až šesť miliárd je v USA, zatiaľ čo v Európskej únii približne 224 miliárd dolárov.

Volodin, blízky človek šéfa Kremľa Vladimira Putina, vyjadril presvedčenie, že Washington prijal legislatívu umožňujúcu konfiškáciu ruských aktív, aby vyprovokoval EÚ k podniknutiu rovnakého kroku. Podľa neho by to však malo zničujúce dôsledky pre ekonomiku EÚ.

Senát USA odobril balík pomoci s podobnými opatreniami, aké schválila snemovňa, už vo februári. V dolnej komore Kongresu ho však blokovali krajne pravicoví republikáni. Predseda snemovne Mike Johnson čelil rastúcemu tlaku Bieleho domu aj viacerých kongresmanov, aby dal o balíku hlasovať. Po oznámení, že tak urobí, ho časť republikánskych kolegov vyzýva, aby odstúpil zo svojej funkcie.