Mnohí z nás sa domnievajú, že dokážu prečítať správanie iných ľudí pri rozhovore. Pravdou však je, že to nie je také ľahké, ak neviete, na čo presne sa máte zamerať. Odborníčka na reč tela Adrianne Carter preto prezradila, ako spoznáte, ak vám niekto počas rozhovoru klame. Ako informoval portál LADBible, vo videu potvrdila, že ide o jednoduché spôsoby, s ktorými môžete odlíšiť podvodníka od niekoho, kto hovorí pravdu.
Adrianne Carter je známou expertkou na reč tela, ktorá na sociálnych sieťach pravidelne tvorí virálny obsah. Nedávno na svojom profile s viac ako 420-tisíc sledujúcimi uverejnila video, v ktorom vysvetľuje, ako zistíte, či niekto klame. Autorka vysvetlila, že odhaľovanie ľudí, ktorí nehovoria pravdu, je oveľa ľahšie, než sa zdá. Na čo by ste sa teda podľa odborníčky mali zamerať?
Zmeny v správaní
Hoci sa tento parameter na prvý pohľad môže zdať dosť nejasný, Carter vysvetlila, že si ho všimnete veľmi jednoducho. "Ide o rapídne zmeny v správaní. Patrí k nim napríklad niekto, kto pravidelne robí jednu vec, no odrazu s ňou pri rozhovore prestane," poznamenala s tvrdením, že príkladom môže byť aj človek, ktorý spraví presný opak.
Výrazy tváre
Odborníčka tiež odporučila, aby ste si dávali pozor na výrazy tváre, pretože podľa nej prezrádzajú o človeku veľmi veľa. "Varovným signálom je, keď niekto niečo povie, ale jeho výrazy tváre sa nezhodujú s tým, čo povedal," vysvetlila. Carter príklad použila frázu "Som veľmi vystrašený", pričom poukázala na to, že ak človek tento pocit nedáva najavo, môže ísť o zlé znamenie. "Keď sa emócie a vyjadrenia nezhodujú, potom nastáva problém,“ zdôraznila.
Rýchlosť žmurkania
Podľa expertky by ste pozornosť mali venovať aj očiam, najmä ak patríte k ľuďom, ktorí nie sú veľkými fanúšikmi očného kontaktu. "Ďalším znakom klamania je, keď sa u niekoho zvýši frekvencia žmurkania. Ak sa totiž žmurkanie zrýchli, znamená to, že sa zvýšila aj úroveň stresu," upozornila Carter.
Prekrížené ruky
Prekrížené ruky sú formou neverbálnej komunikácie, ktorú využívajú mnohí z nás. Aj samotná Carter preto priznala, že nemusí ísť o priamy dôkaz klamania. "Pamätajte, že pri týchto situáciách je najdôležitejší kontext. Prekrížené ruky totiž môžu byť obranným mechanizmom, a preto by ste si na tento znak mali dávať pozor," vysvetlila expertka s tvrdením, že problém nastáva vtedy, ak sa spája s nelogickými výrazmi tváre a náladovosťou. "Vtedy môže ísť o znamenie, že tento človek prešiel do defenzívy," dodala.