Odborníci vyzvali ženy, aby si dávali pozor na tri nenápadné príznaky jedného z najsmrteľnejších druhov rakoviny, ktorá postihuje najmä pacientky do veku 50 rokov. Toto ochorenie lekári často prezývajú "tichý zabijak", pretože jeho symptómy sa dajú ľahko zameniť za menej závažné stavy. Ako informoval portál DailyMail, upozornili však, že včasné odhalenie tejto choroby výrazne zvyšuje šance na prežitie.
Rakovina krčka maternice je jednou z najčastejšie vyskytujúcich sa nádorových ochorení u žien, pričom približne v 99 % prípadov je spôsobená infekciou vysoko rizikovým typom ľudského papilomavírusu (HPV). Tento stav je nebezpečný najmä z dôvodu, že si ho lekári môžu ľahko zameniť za menej závažné zdravotné problémy, ako je silná menštruácia a vyčerpanosť. Ak sa však príznaky rozpoznajú včas, šanca na prežitie aspoň ďalších päť rokov je až 95 %.
Ako informovala lekárska špecialistka Angela Sarmiento Bentancourt, pri tomto ochorení existujú tri príznaky, na ktoré si treba dávať pozor. Prvou je silnejšia menštruácia, pri ktorej sa bežne vyskytujú bolesti spodnej časti chrbta či medzi bedrovými kosťami. Môže však ísť aj o príznak rakoviny, pri ktorej bolesť spôsobuje nádor tlačiaci na kosti, nervy alebo orgány.
Ďalším príznakom je podľa odborníčky krvácanie po sexe, medzi menštruáciami alebo po menopauze. Lekárka tvrdí, že môže ísť o častý symptóm rakoviny, pretože vytvorené tkanivo a jeho cievy sú krehké a ľahko krvácajú. Posledným príznakom je bolesť počas pohlavného styku v oblasti dolnej časti chrbta, panvy alebo podbruška. Bentancourt upozorňuje, že ak je váš krčok maternice zapálený, čo býva dôsledkom nádoru, môže byť tlak pri sexe bolestivý.
Hoci môžu tieto príznaky naznačovať prítomnosť rakoviny, je oveľa pravdepodobnejšie, že budú spôsobené rôznymi menej závažnými príčinami, ako napríklad:
- hormonálna nerovnováha, napríklad syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)
- polypy alebo myómy
- pohlavne prenosné choroby
- endometrióza
Odborníci podotýkajú, že aj bolesť počas sexu môže byť spôsobená infekciou, menopauzou, podráždením genitálií alebo alergiou na mydlá či kondómy. Napriek tomu Bentancourt odporúča vyhľadať pomoc, aby lekári mohli vykonať testy na vylúčenie rakoviny.