13. jún. 2024 o 20:00
emd, Koktejl

Lekári žene tvrdili, že trpí úzkosťou, ona teraz varuje pred hrozivou diagnózou: Neignorujte príznaky ako ja!

placeholder
Všetko sa začalo, keď bola Michelle neustále vyčerpaná a nedokázala sa sústrediť na prácu. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Príznaky zákerného ochorenia ju trápili niekoľko mesiacov.

Zaujímavosti
13. jún. 2024 o 20:00
Lekári žene tvrdili, že trpí úzkosťou, ona teraz varuje pred hrozivou diagnózou: Neignorujte príznaky ako ja!

Príznaky zákerného ochorenia ju trápili niekoľko mesiacov.

Michelle Richards (55) začala pociťovať vyhorenie a únavu. Pripisovala to svojej práci, no po návrate z trojtýždňovej dovolenky v Austrálii ju podľa jej slov prepadla „totálna panika“ a cítila sa „naozaj hrozne a úzkostlivo“. Všeobecný lekár jej predpísal lieky proti úzkosti, ale ona ich odmietla a rozhodla sa pre terapiu. Ďalšie udalosti jej však nadobro zmenili život, informuje denník The Sun.

V januári 2023 začala Michelle pociťovať prvé príznaky, keď sa z ničoho nič ťažko vyrovnávala s návratom do práce. „V práci sme prežívali ťažké obdobie, takže som s tým bojovala a bola som v bežnom strese - prepracovaná, unavená, ale všetko som to zvládala. Vrátila som sa z Austrálie a nasledujúci pondelok som pokračovala v práci. V to ráno som sa zobudila a zasiahlo ma všetko, čo som cítila pred cestou,“ prezradila Michelle.

Po niekoľkých týždňoch príznaky nezmizli, a tak navštívila svojho praktického lekára. Povedal jej, že tieto príznaky sú bežné pri úzkosti. Michelle sa v máji 2023 vrátila k lekárovi a súhlasila s užívaním liekov na úzkosť, ktoré predtým odmietala. V septembri dala výpoveď v práci.

„Pocity z návratu ma napĺňali strachom a extrémnou úzkosťou. Nedokázala som si to vysvetliť. Práca, ktorú som kedysi dobre zvládala a bola voči nej odolná, už nebola možná. Mala som pocit, že som organizáciu sklamala tým, že som bola práceneschopná bez vyhliadky na návrat,“ povedala.

Počas októbra a novembra Michelle dostala tri fokálne záchvaty, ktoré postihli jednu časť jej tela, preto znovu kontaktovala svojho praktického lekára, ktorý jej odporučil ísť rovno do nemocnice. „Bola som z toho úplne zmätená, pretože záchvat bol relatívne mierny, trval asi dve až tri minúty. Bolo to v piatok. Až v pondelok som kontaktovala svojho praktického lekára. Keď som prišla na pohotovosť, začali mi robiť krvné testy, ale vyšli v poriadku. Potom mi urobili CT vyšetrenie,“ spomína.

CT vyšetrenie odhalilo útvar na mozgu a lekári jej diagnostikovali nezhubný nádor mozgu nazývaný meningeóm. „Zdravotník mne a môjmu synovi povedal, že na mozgu identifikovali veľký útvar, ktorý mi ohrozuje život. Vraj budem potrebovať magnetickú rezonanciu a operáciu. Nikto z nás túto šokujúcu diagnózu nečakal. Nemohla som tomu uveriť,“ povedala Michelle. Magnetická rezonancia potvrdila nález, ktorý tlačil na dôležité nervy a štruktúry mozgu. V januári 2024 Michelle podstúpila šesťhodinovú operáciu, počas ktorej jej úspešne odstránili nádor s rozmermi 5×5 cm.

„Povedali mi, že tento nádor rástol veľmi dlho, možno aj roky, vzhľadom na jeho veľkosť. Operácia bola v tomto štádiu jedinou možnosťou, pretože vyvíjal taký veľký tlak na môj mozog, až ma už ohrozoval na živote. Operácia bola úspešná a celý nádor odstránili. Som štyri mesiace po operácii a darí sa mi naozaj dobre. Ešte stále pociťujem únavu, ktorá ma asi bude trápiť ešte dlho,“ dodala Michelle.

Čo je meningeóm?

Meningeóm je nádor, ktorý rastie v súbore troch blán tesne vnútri lebky. Úlohou týchto blán je chrániť mozog a miechu. Medicína rozlišuje meningeómy prvého, druhého a tretieho stupňa. Niektoré z nich môžu byť prítomné v mozgu bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky po mnoho rokov. Príznaky sa zvyčajne začínajú postupne.

Podobne ako pri iných mozgových nádoroch, príznaky závisia od toho, ktorá časť mozgu je postihnutá. Vo všeobecnosti sa však u ľudí môžu vyskytnúť: bolesti hlavy, zmeny videnia, strata pamäti, strata sluchu, strata čuchu, záchvaty a pocit slabosti v končatinách.

Meningeómy sa zvyčajne liečia podľa ich stupňa, ale ich umiestnenie, veľkosť a príznaky, ktoré máte, tiež ovplyvnia, aký postup liečby lekári zvolia. Pacienti, u ktorých sa diagnostikuje meningeóm 1. stupňa, sú často zaradení do aktívnej sledovacej liečby, pričom chirurgický zákrok a rádioterapia sa im v prípade potreby ponúknu neskôr. Meningeómy 2. a 3. stupňa sa zvyčajne operujú a potom nasleduje rádioterapia.

PRÍZNAKY ÚZKOSTI VS. NÁDORU

Úzkosť a nádory mozgu sa môžu v niektorých prípadoch prejavovať rovnako, buď kvôli umiestneniu nádoru, alebo reakcii človeka na jeho diagnostikovanie. Príznaky oboch ochorení sa v značnej miere prekrývajú.

 

Medzi príznaky úzkosti patria:

- nekontrolovateľné obavy

- pocit nepokoja alebo napätia

- bolesti hlavy

- únava a závraty

- ťažkosti so sústredením

- problémy so spánkom

- napäté alebo oslabené svaly

 

Medzi príznaky mozgového nádoru môžu patriť:

- bolesti hlavy a ospalosť

- pocit slabosti a nevoľnosti

- mentálne zmeny alebo zmeny správania

- problémy s pamäťou, so zrakom alebo rečou

- postupujúca slabosť alebo ochrnutie na jednej strane tela

- záchvaty