01. sep. 2024 o 11:00
mob, TASR, Koktejl

Predpoveď plná extrémov: Táto zima by mala byť najteplejšia v histórii, ale...

placeholder
Predpovede na zimu začínajú byť jasnejšie. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Treba sa pripraviť aj na najhoršie.

Zaujímavosti
01. sep. 2024 o 11:00
Predpoveď plná extrémov: Táto zima by mala byť najteplejšia v histórii, ale...

Treba sa pripraviť aj na najhoršie.

Prvého septembra sa začala meteorologická jeseň (september až november), ktorá má byť podľa predpovedí nadpriemerne teplá, no mnohí ľudia sa už pozerajú dopredu a zaujíma ich, aká bude tohtoročná zima. Odborníci zo Severe Weather postupne prichádzajú s prvými odhadmi, podľa ktorých nečaká Európu nič dobré.

Na rozdiel od predchádzajúcej zimy, najbližšie mesiace zasiahne do predpovedí klimatický jav La Niña. Ten sa so 66 % pravdepodobnosťou objaví počas septembra až novembra a je 74 % šanca, že na severnej pologuli pretrvá od novembra až do januára 2025. V Severnej Amerike však býva tento vplyv na počasie jasnejší ako v Európe.

Na veľkej časti starého kontinentu sa očakávajú povrchové teploty vyššie ako normálne. Spôsobí to oblasť vysokého tlaku nad severným Atlantikom siahajúca do Európy, ktorú ukazuje predpoveď tlaku Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia. Počas zimy majú prísť tiež extrémne výkyvy počasia. Meteorológovia hovoria o tom, že by táto zima mala byť najteplejšia v histórii. Aj tak majú ale udrieť kruté mrazy, ktoré zrejme doplní aj silný vietor.

Predpoveď zrážok pre Európu ukazuje, že na západe bude suchšie v dôsledku anomálie vysokého tlaku. Zvyšok kontinentu však vykazuje viac zrážok ako normálne. Čo sa týka snehu, je vidieť predovšetkým podpriemerné sneženie. V Škandinávii sa očakáva viac snehových zrážok ako zvyčajne v dôsledku vplyvu miestneho nízkotlakového systému.

La Niña spôsobuje rozsiahle ochladzovanie povrchových teplôt oceánov v strednom a východnom rovníkovom Pacifiku. Súvisí so zmenami v tropickej atmosférickej cirkulácii: vetrom, tlakom a zrážkami.

Presné účinky sa však líšia v závislosti od intenzity, trvania, ale aj ročného obdobia, v ktorom sa jav vyskytuje, a interakcie s inými klimatickými javmi, zdôrazňuje WMO s tým, že účinky sa líšia aj podľa regiónu - v trópoch má La Niňa klimatické vplyvy opačné ako El Niňo.