13. jún. 2024 o 12:00
krsk, TASR, Koktejl

Štart letnej sezóny v ohrození: Chorváti bojujú so silným znečistením mora!

placeholder
Mesto Rovinj v chorvátskej Istrii.
Zdroj: iStock

Začiatok letnej sezóny sa opäť skomplikoval.

Cestovanie
13. jún. 2024 o 12:00
Štart letnej sezóny v ohrození: Chorváti bojujú so silným znečistením mora!

Začiatok letnej sezóny sa opäť skomplikoval.

Mnohým turistom smerujúcim do Chorvátska urobila škrt cez rozpočet nečakaná komplikácia. Ako informuje portál Sea Help, pobrežie na juhu Istrie zaplavila veľká ropná škvrna.

Tiahne sa od ostrova Bodulaš po Levanić a pozdĺž pobrežia letoviska Premantura. Denník Kroatien Nachrichten uvádza, že je prítomný silný zápach a škvrna má mať približne 100 metrov. Na odstraňovaní pracujú hasiči a zatiaľ nie je jasné, odkiaľ škvrna pochádza. Predpokladá sa, že z neznámeho tankera, ktorý sa pred pár dňami nachádzal v oblasti.

Na Premanturu na Istrii každý rok cestujú davy dovolenkárov. Je známa svojím čistým morom a prírodnými plážami. Turisti, ktorí tam ale zamierili teraz, si pravdepodobne budú musieť hľadať dočasnú náhradu.

Aj tento rok budú dovolenkárom v Chorvátsku pomáhať slovenskí policajti

Aj tento rok budú slovenskí policajti vyslaní do Chorvátska v rámci projektu Bezpečná turistická destinácia, kde budú pomáhať slovenským turistom. Pôsobiť budú v dvoch destináciách - Crikvenici a Trogire od 1. júla do 30. augusta. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek na utorkovej tlačovej besede.

Hliadka, ktorá bude slúžiť v Crikvenici, bude mať na starosti severnú oblasť Prímorsko - Goranského pobrežia od Zadaru vyššie. Hliadka, ktorá bude slúžiť v Trogire, bude mať na starosti južné pobrežie, Splitsko - Dalmatínsku oblasť, priblížil Hájek.

Ako pominulé roky budú policajti slúžiť na motorových vozidlách, budú ľahko rozpoznateľní, budú vo svojich uniformách a na policajných vozidlách s označením príslušnosti k polícii. Slúžiť budú v zmiešaných hliadkach. V každej hliadke musí byť vždy chorvátsky policajt, ktorý je jej veliteľom a má právomoci a slovenskí policajti poskytujú súčinnosť na základe požiadania.

Policajti budú do Chorvátska vysielaní v dvoch intervaloch. Prví štyria budú slúžiť od 1. do 31. júla a ďalší štyria od 1. do 30. augusta. Policajná hliadka, v Crikvenici, bude nepretržite k dispozícií na telefónnom čísle + +421 908 723 525 a hliadka v Trogire na čísle +421 908 723 526.

Hájek poukázal na to, že medzi najčastejšie prípady, ktoré riešia slovenskí policajti v Chorvátsku, patria stratené doklady. Taktiež riešia drobné krádeže na plážach a dopravné udalosti ako dopravné nehody, prípadne asistujú pri škodových udalostiach.

"Veľmi časté je napríklad nesprávne parkovanie. Takisto asistujú pri veľmi častých prípadoch priestupkov proti občianskemu spolunažívaniu či narušeniu verejného poriadku, kde úraduje najmä alkohol," zhrnul s tým, že slovenskí policajti pomáhajú aj s tlmočením, napríklad pri zadržaní alebo pri dopravných nehodách.

Projekt Bezpečná turistická destinácia spustila chorvátska polícia v roku 2006 s cieľom pomôcť zahraničným turistom. V projekte participujú policajti z 19 krajín, slovenskí pôsobia v Chorvátsku počas leta nepretržite od roku 2008.